Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

E vitamini prostat kanserini önlüyor

Koruyucu hekimlik uygulamalarının önemi tüm dünyada giderek artıyor. Eğer mümkünse hastalığı önlemek, ortaya çıkmış bir hastalığı tedavi etmekten çok daha kolay, ucuz ve doğru olan bir yöntem. Kanser gibi amansız bir hastalık söz konusu olunca korunmak çok daha fazla önem kazanıyor.Antioksidanların yararları her geçen gün daha da önem kazanınca bu konudaki çalışmalar arttı. Bunlardan biri de Amerikan Milli Kanser Enstitüsü’nün, Finlandiya Milli Halk Sağlığı Enstitüsü ile birlikte yürüttüğü bir çalışma. Alfa Tokoferol, Beta Karoten Kanser Önleme Çalışması (ATBC Study) diye adlandırılan bu çalışmada, A vitaminin ön elemanı olan beta karoten ile E vitaminin bir formu olan alfa tokoferolün kullanılmasının kanserden korunmada bir etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda, 50 ile 69 arasındaki yaşlardaki erkeklerden, alfa tokoferol, beta karoten alanlarda prostat kanserine yakalanma ve hastalıktan ölme riskinin, bu vitaminleri almayanlara oranla çok azaldığı belirtildi. Bu vitaminleri 5-8 yıl süreyle kullananlarda prostat kanseri yüzde 32 oranında daha az görülüyor. Kanserden ölme riski ise bu ilaçları alanlarda yüzde 41 oranında daha az.

Nasıl koruyor?

E vitaminin hücre koruyucu etkisinin var olduğu biliniyor. Erkeklerde yaş arttıkça prostat bezinin hücrelerinde yozlaşma ortaya çıkabiliyor.Bu değişim, bazen hücrenin kanserleşmesiyle de sonlanabiliyor. E vitaminin bu noktada etki yarattığı düşünülüyor. İyi huylu değişimlerin kansere dönüşmesini engellediği için kanesere yakalanma oranını azalttığı, başlamış olan kanserin gelişme hızını azalttığı için de kanserden ölüm oranını azalttığı düşünülüyor.Sadece ABD’de yılda 184 bin 500 yeni prostat kanseri vakasının görüldüğü ve bunlardan 39-40 bin kişinin öldüğü dikkate alındığında ortalama üçte bir oranındaki bu korunmanın ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir.Yaşın önemli bir faktör olduğu, vakaların büyük bir kısmının 55 yaşın üzerinde görülmesi nedeniyle ortaya konuyor.Kalıtımın etkisi de var. Erkeklik hormonu olan testosteronun da etkisinin olduğu biliniyor.Yağın fazla yenilmesi ve sigara içilmesi kanser görülme sıklığını arttırıyor. Kadmiyum metaliyle çalışanlarda ve lastik endüstrisi işçilerinde prostat kanseri daha sık görülüyor. Yemeklerinde sebze ve meyveyi çok tüketenlerde ve düzenli selenyum alanlarda isi prostat kanserinin seyrek görüldüğü ortaya konuldu.


 
X