Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Dr. Gündüz TEZMEN

Yüksek tansiyon, damar sertliği ve sağlığınız-3-

Dokulara besin maddeleri ve oksijen taşıyan damarlarımızın iç yüzeyi düzgün ve esnektir. Yaş ilerledikçe, kanla taşınan yağların bir kısmı ve bazı maddeler, damarların iç yüzeyine yapışır ve plaklar halinde birikim yapar. Bu da damarların esnekliğinin kaybolmasına neden olur. Plaklar büyüdükçe damarlar daralır veya tıkanır, içinden kanın geçişi engellenir. Damar sertliği adı verilen bu durumun önemli sonuçları kalp krizi ve inmelerdir.

Kan basıncı sürekli olarak yüksek olduğunda, damarların çeperleri aşırı yük altında kalır, damar duvarları kalınlaşır, esnekliğini kaybeder. Damarların daralması, kan basıncının daha da yükselmesine neden olur, böylece bir kısır döngü ortaya çıkar.

Nasıl önlenir

Sigara, akciğerin yanı sıra damarlar üzerinde de olumsuz etkiler gösterir. Kan elemanlarının pıhtılaşmasına ve kandaki zararlı yağların artmasına neden olarak damar sertliğini hızlandırır. Sigara içenlerde kalp hastalıkları 2-3 ez daha sık görülmektedir. Sigaradan uzak durmak bu yönden önemli bir yarar sağlayacaktır.

Tereyağı, katı margarinler, kırmızı et gibi doymuş yağlardan zengin besinlerle beslenmek, kanda dolaşan yağ miktarını arttıracak, yağların damar çeperine çöküşünü hızlandırarak damar sertliğine yol açacaktır. Buna karşılık doymamış yağlar ise, bu yönden olumsuz etki yaratmamaktadır.

Şişmanlık da damar sertliğini hızlandıran etkenlerin başında gelmektedir. Bu nedenle aşırı enerji veren hamur işleri ve tatlılardan kaçınmakta yarar olacaktır.

Düzenli yürüyüş, yüzme gibi egzersizler hem aşırı kilo almayı önleyecek hem de kanda dolaşan zararlı yağları azaltacak, böylece damar sertliği oluşum riski azalacaktır.

Tedavi yöntemi

Yüksek tansiyon tedavisinde, ilacın yanı sıra alınacak genel önlemler de büyük önem taşımaktadır.

Yüksek tansiyon oluşumunda rol oynayan etkenlerin bir kısmı, ortadan kaldırılması veya uzak durulması elimizde olmayan etkenlerdir. Örneğin kalıtsal özellikler, cinsiyet ve yaş konusunda yapacak hiçbirşey yoktur. Ancak aşırı kiloların giderilmesi, sigaranın bırakılması, aşırı gerginlik ve stresten uzak durmak, düzenli egsersiz, sağlıklı beslenme, yüksek dozda alkol ve tuz kullanımından uzak durma gibi elimizde olan ve yüksek tansiyon tedavisinde büyük önem taşıyan önlemler de vardır. Bu önlemleri aksatmadan uygulamak gerekir. Bütün bu önlemlere rağmen, kan basıncı yüksek kalmaya devam ederse, ilaç tedavisi gerekecektir.

Devam edecek


 
X