Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Yüksek tansiyon, dmar sertliği ve sağlığınız

Kalbimiz, vücudumuzdaki dokuların görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli olan oksijen ve besin maddelerinin taşınması ve böylece yaşayabilmesi için en önemli organdır.

Kalp hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm nedenleri arasında ilk sırayı almaktadır. Kalp hastalıklarına yol açan çeşitli nedenler arasında en önemli yeri, yüksek tansiyon ve damar sertliği alır. Size bu yazıda, yüksek tansiyon ve damar sertliğinin nedenleri, belirtileri, tedavisi ve önlenmesi hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Kalbin görevi

Bir kas kitlesinden oluşmuş kalp, dakikada ortalama 70 kez kasılarak, içindeki kanı damarlara pompalar, böylece dokuların yaşayabilmesi için gerekli oksijen ve besin maddesini taşıyan kan bütün vücuda dağılmış olur. Daha sonra gevşeyen kalbe, toplar damarlardan, vücutta kirlenmiş kan gelir. Bu kan kalbin sağ karıncığı tarafından akciğere, oksijenlenmek üzere gönderilir. Temizlenip oksijenlendikten sonra kalbin sol karıncığına gelen kan, tüm vücuda tekrar pompalanır.

Kan basıncı ne demektir?

Kalbimizin kanı pompalaması sırasında, kanın damar çeperlerine yaptığı basınca kan basıncı ya da tansiyon denilir. Kalbin kasılması sırasındaki basınca, büyük tansiyon ya da sistolik tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında damar içindeki basınca da küçük tansiyon ya da diastolik tansiyon adı verilir.

Normal koşullarda, büyük tansiyon 140 mm.’nin altında, küçük tansiyon da 90 mm. altında ise tansiyonun normal olduğundan bahsedilir.

İstirahat sırasında ölçülen tansiyon, bu rakamların üstünde ise, hipertansiyon ya da yüksek tansiyondan söz edilir.

Yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir?

Hastaların çoğunun başlangıçta hiçbir şikayeti yoktur. Yüksek tansiyon ancak muayene sırasında bulunur.

Hipertansiyon nedeniyle hastayı doktora getiren nedenler ya da belirtiler, üç grupta incelenebilir.

Baş ağrısı, yüksek tansiyon için, halk arasında, önemli bir belirti olarak kabul edilmesine rağmen, ancak şiddetli hipertansiyon için karakteristik bir belirtidir.

Baş dönmesi, çarpıntı ve çabuk yorulma da, başka hastalıklarda da bulunabilmesine rağmen, yüksek tansiyonlu hastaların sıkça şikayet ettikleri belirtilerdir.

Hastalığın damarlar üzerinde yaptığı tahribata bağlı olarak ortaya çıkan, burun kanaması, idrarla kan gelmesi, görme bozukluğu, beyin kanlanmasının geçici olarak bozulmasına bağlı olarak baş dönmesi, kalp yetersizliğine bağlı olarak nefes darlığı ve göğüs ağrısı da ikinci grup belirtileri oluşturur.

Bunların dışında, hipertansiyona yol açan başka bir hastalık varsa, o hastalığa ait belirtiler de görülebilir.

Devam edecek


 
X