Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

‘Mide fıtığı ameliyat edilmeli mi?’

E. Engin / Ankara

Mide fıtığı olarak da adlandırılabilen hiatus hernisi tedavisinde ameliyat, ancak ileri vakalarda ya da bazı komplikasyonların çıktığı durumlarda tercih edilecek bir yöntemdir. Fıtıkla birlikte yaşamayı öğrenmeye çalışmak gerekir. Bu amaçla, karın içindeki yağların erimesini sağlamak ve bu sayede karın içi basıncın artmasını önlemek için kilo vermek gerekir. Ayrıca az ve sık yemek, özellikle akşam yemeğini az ve erken saatlerde yemek önemlidir. Böylece dolu mideyle yatarak midenin fıtıklaşmasına yol açmaktan kaçınılmış olur. Yatağın baş ucunu yükseltmek ya da yüksek yastıkla yatmak da faydalı olacaktır. Yaşı 85 olan bir kişide mide fıtığı ameliyatını düşünmemek gerekir. Gastroenteroloji uzmanı bir doktorla görüşün.

Perhiz yapın

A. Keser / Almanya

Safra kesesi ameliyatı ve kolestorel yüksekliği bir arada ele alındığında sizin kilonuzun yüksek olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Diz civarınızdaki ağrıların da aşırı kilo nedeniyle eklem yüzeylerinin aşınmasına bağlı olduğunu sanıyorum. 333 mg. gibi bir kolesterol düzeyi çok yüksek. Bir süre sonra damarlarınızın tıkanması kaçınılmaz bir sonuç olacak. Acilen çok sıkı bir perhize başlamalısınız. Bir süre sonra yapılacak kontrolde, kandaki kolesterol düzeyinizin düştüğü görülürse, perhizle devam edersiniz. Eğer çok sıkı bir perhize rağmen kolesterol azalmıyorsa, perhizin yanısıra ilaç kullanmanız da gerekecek.Yapılan tetkiklerde karaciğerinizin büyük bulunması da yağlanmaya bağlı olabilir. Kan tahlilleri sırasında, GOT, GPT, GGT gibi karaciğer hakkında bilgi veren tahliller yapıldı ve normal bulunduysa, perhiz sonunda karaciğer büyümesinin de düzeldiğini göreceksiniz.

Ayaklarım yanıyor!

S. N. / İstanbul

Ayaklarınızdaki yanmayı, 20 yıl önce girdiğiniz menopozla izah etmek mümkün değil. Bu tür şikayetler, o bölgenin duyusunu sağlayan sinirlerin tahrişine bağlı da olabilir. Tıp dilinde nöropati olarak adlandırılan sinir tahribatı, özellikle şeker hastalığında sık rastlanan bir gelişmedir. Sizin çok acıktığınız zaman rahatsız olmanız da, şeker hastalığının bir türünde rastlanabilen bir bulgudur. Halk arasında gizli şeker olarak adlandırılan bu tabloda, açlık kan şekeri düzeyleri normal, şekerli ve karbonhidratlı gıdalar yenildiğinde çok yüksek, birkaç saat sonra da çok düşüktür. Saatler ilerledikçe kan şekeri düzeyi tekrar normale oturur. Bu durumun tetkiki için şeker yüklemesi denilen tahlilin yapılması yararlıdır.


 
X