Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Cinsel gücüm azalıyor Rumuz: Problemli / Denizli

İki yılı aşkın bir zamandan beri devam eden cinsel güç azalması, testislerden birinin, sizin tabirinizle, ölmesine bağlanmış. Ancak size önerilen ilaçlar, yapılan tetkikler ve teşhis, bir arada değerlendirildiğinde her şey yerli yerine oturmuyor. Sperm tahlilleri dikkate alındığında testislerinizin sperm üretme yeteneğinin hemen hemen kaybolduğu ortaya çıkıyor. Bunun olabilmesi için testislerin ikisinin birden sorunlu olması gerekiyor. Bu yönde herhangi bir tetkik yapılmamış. Ayrıca size hormon tedavisi başlanmış, ama hormon tahlili yapılmamış. Hormon eksikliği olmadan hormon tedavisi yapılmaya başlanırsa, vücudun kendi hormonlarını üretme yeteneği frenlenmiş olur.

Ayrıca organik bir şey olmadığı söylenerek sinir sistemine yönelik ilaçlar önerilmiş ama bunun yanısıra da hormon tedavisi yapılmış. Eğer sinir sisteminde sorun yoksa, sinir ilacı kullanmak, cinsel güç üzerine olumsuz yönden de etki edebilir.

Olayı özetlemek gerekirse, size yetersiz tetkiklerle teşhis konulmaya çalışılması sonucu gerçek durumunuz aydınlanamamış, buna rağmen ‘ya tutursa’ yöntemiyle, birçok ilaç denenmiş. Sizin üreme sisteminizde organik bir sorun var. Bunun boyutu ve nedenleri henüz bilinmiyor. Tıp fakültesi hastanelerinden birinin üroloji bölümüne başvurarak ayrıntılı tetkik yaptırın. Durumunuz kesin olarak ortaya çıktıktan sonra uygulanacak tedavilerden daha etkili sonuç alabilirsiniz.


 
X