Futbol Sağlam'ın cezası onandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlam'ın cezası onandı

Sağlam'ın cezası onandı

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'a verdiği 1 maçlık cezayı onadı.

Kurulun yaptığı olağanüstü toplantının ardından yapılan açıklamada, Sağlam'ın 1 maçlık cezasına yapılan itirazın reddedildiği, PFDK kararının oy çokluğu ile onandığı belirtildi.

Açıklama şöyle:
“Yapılan müzakere sonucunda, FIFA Oyun Kuralları 'Kural V'e göre 'Her maç, görevlendirildiği maçta oyun kurallarının uygulanması konusunda tam yetki sahibi bir hakem tarafından yönetilir. Hakemin otoritesi ve kuralların kendisine verdiği yetkileri kullanması, oyun alanına girdiği andan başlar. Hakemin oyunla ilgili kararları kesindir ve değişmez. Futbol müsabakalarında futbol oyun kurallarının kendisine verdiği yetkileri kullanması bakımından, tartışılmayacak tek otorite hakemdir. Futbol oyununun vazgeçilmez bir unsuru olarak hakemin, oyun içindeki teknik ve disiplin kararlarına karşı ilgililerin saygılı olmaları gerekir. Bu olguyu özellikle profesyonel futbol takımı teknik kadrosunun ve oyuna taraf sporcuların kabul etmesi futbol karşılaşmalarının kurallar içinde oynanması ve futbolun geleceği açısından vazgeçilmez bir ön şarttır. Futbol karşılaşması ile ilgili herkesin eylemlerini ve davranış şekillerini bu çerçeve içinde belirlemesi gerekir.' Bu nedenlerle, müsabaka raporunda belirtilen ve hakem tarafından disiplin ihlali niteliğinde değerlendirilerek, teknik sorumlunun oyun alanından ihracına sebebiyet veren eylemine ilişkin olarak PFDK tarafından FDT'nın 37/3. maddesi gereğince, asgari hadden verilen 1 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı cezasına yapılan itirazın (Tanju Güvendiren'in disiplin raporunda eylem tarif edilmemiş olup, hakem kararından memnuniyetsizlik ifadesi olan eylemin sportmenliğe aykırılık teşkil etmemesi nedeniyle cezanın kaldırılması yönündeki karşı oyu ile) reddine, PFDK kararının oyçokluğuyla onanmasına (K.2011/81) karar verilmiştir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle