« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sağlam'dan hakem hatalarına tepki

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, takımın son durumunu değerlendirirken, hakemlerin verdiği kararları eleştirdi.

Emre KOŞAK / BURSA (DHA)
SON GÜNCELLEME

Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında deplasmanda Gençlerbirliği ile karşılaşacak olan Bursaspor'da hazırlıklar sürüyor.

Teknik direktör Ertuğrul Sağlam, antrenman öncesinde saha kenarında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sağlam, Sivasspor maçının ardından sıcağı sıcağına açıklama yapmaktansa her şeyi yeniden görüp değerlendirme yapmanın daha doğru olacağını kaydetti. Bu çerçevede Sivasspor maçına yeniden baktığını belirten genç teknik adam, "Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki herhalde Türk futbolunda bir maçta bu kadar fahiş hakem hatasının yaşandığı bir müsabaka ben hatırlamıyorum. Üç dört tane direk maçın neticesine etki edecek ve bizim aleyhimize gelişen hakem hatalarından sonra maalesef istemediğimiz bir mağlubiyet aldık. Bir hafta önce Beşiktaş maçında da farklı bir durum ortada yoktu. Burada biz tabii ki başarısızlıklara mazeret üretmiyoruz. Ama sonuçta hedefe giden bir takımın geri kalmasını sağlayan hakem hataları ile karış karşıya kalıyoruz. Bunlar yeni olan şeyler değil. Geçtiğimiz sezonun hemen hemen tamamında hakem hatalarıyla karşılaştık. Dileğimiz şu ki bu hakem hatalarını hepsinin iyi niyetle yapılmış olması. Bu gözle olayları değerlendirdik. Farklı bir düşünce içinde olsaydık bu kadar sakin kalamazdık. Yine farklı bir şey yapacak değiliz. Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz bu başımıza gelen olayları" diye konuştu.

"MÜKEMMEL DEĞİLİZ"

Çarşamba günü Gençlerbirliği karşısında son iki haftada kaybedilen puanları geri alma ve ardından oynanacak Galatasaray ve Trabzonspor maçlarına moral motivasyonla çıkmak adına iyi bir sonuç almak istediklerini dile getiren Sağlam, "İnşallah iyi bir futbol ve iyi mücadeleyle sonuçta 3 puanla ayrılırız" dedi.

Ertuğrul Sağlam, bir gazetecinin, "Ligin ikinci yarısında futbol kalitesi açısından bir yükseliş vardı, bu sizce devam ediyor mu?" şeklindeki sorusuna ise, "Beşiktaş maçında devam etti ama Sivas karşısında oyun kalitesi aynı değildi. İyi bir takımız ama mükemmel değiliz, bizim de eksiklerimiz var. Zaman zaman bu tür inişler çıkışlar olacaktır. Önemli olan toparlanıp tekrar çıkışa geçebilmek. Ona rağmen biz Sivaspor maçında öne geçebilecek oyunu oynadık. Orada hakem iyi niyetle bize faul verebilecekken penaltı vermesi de şaşırtıcıydı" yanıtını verdi.

"CARSON, BANGURA VE HAKAN CEZALI"

Carson ve Bangura'nın cezalı, Hakan'ın da eski takımından kalan sarı kartları nedeniyle cezalı durumuna düştüğünü ve Ozan ile Sestak'ın da sakat olduğunu belirten Sağlam, bu iki oyuncuyla alakalı yarın iyi bir haber almayı umduklarını vurguladı. Sağlam, Sivasspor maçının saat 15:30'a alınmasıyla ilgili ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Maçın 15.30'a alınmasını biz istedik. İklim şartları önemliydi. Ankara'nın soğuğunda 20.30'da maç oynamanın zor olacağını söyledik, federasyonda olumlu davrandı ki bu çok olumlu bir durum. Cumartesi günü de Galatasaray ile oynayacağız. Sıkışık bir fikstür. Bizi zorlayacak bir durum."

"RÜŞTÜ İSTİSNADIR"

Bir gazetecinin "Beşiktaş maçında top çizgiyi geçmişti, Rüştü söylemedi, oyuncularda hakeme yardımcı olmuyor?" şeklindeki değerlendirmesine Sağlam, şöyle karşılık verdi:
"Beşiktaş maçındaki pozisyon zor bir pozisyondu. Hakemin de görevi gelişen olayı olduğu gibi değerlendirmektir. Tabi rüştü bu konuda istisna bir isim. Orada bir şeyin farkına varsıydı bunu söylerdi. Rüştü'yü iyi tanıyorum. Rüştü bizimde öğrencimiz Beşiktaş'tan. Orada bir şeyi görseydi söylerdi. Demek ki fark edemedi. Oyuncular arasında da iyi niyetliler var ama suistimal edenler de olabilir."

"SEZON SONUNDA NE GEREKİRSE YAPILIR"

Teknik direktör Ertuğrul Sağlam Sivasspor maçında yapılan protestolarla ilgili ise şunları söyledi:
"Biz bu hafta örnek bir karşılaşma oynadık. Taraftarımız bizi destekledi sağ olsun. 75'nci dakikada dakikadan sonra yönetim ve takım aleyhine tezahürat yapmaya başladılar. Sonra golü bulduk. Allah razı olsun bizi destekliyorlar ama sonuna kadar desteklesinler. Bir tepki de koyacaklarsa bunu maç sonunda yapabilirler. Çünkü bu oyunculara da sirayet ediyor ve bundan zarar gören takım oluyor. Yönetimle, takımla ya da hocayla ilgili bir sıkıntı varsa bunun zamanı şimdi değil. Sezon sonunda ne gerekirse yapılır. Biz de insanız, bir takımda bir hata varsa bunu biz de üzerimize alırız. Otururuz, konuşuruz, değerlendiririz, bu suçtan ne kadar üzerimize almamız gerekirse ya devam ederiz yada 'sorumlu benin, gereğini yapıyorum, bundan sonra başka bir antrenörle devam edin' derim. Ya da oyuncularla alakalı bir sıkıntı varsa, şimdi bizim oyuncu değiştirecek halimiz yok. Sezon sonuna kadar bunlardan en iyi verimi almamız gerekiyor. Bu tür protestoların zamanı yanlış ve takıma zarar veriyor. Sezon sonunda ortada bir yanlış varsa herkes hesap verir. Ki veririz yani, kimse endişe etmesin."


Bunları da Beğenebilirsiniz