Gündem Haberleri

  Sağlam kemiği kalmayan köpeği hayata döndürdüler

  A.A
  03.01.2015 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Bursa'da, geçen yıl haziran ayında bir hayvansever tarafından sokakta yaralı bulunan ve neredeyse sağlam kemiği kalmayan köpek, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'nde yaklaşık 6 ay süren tedavi ve rehabilitasyon süreci sonunda sağlığına yeniden kavuşturuldu.

  Merkezde görevli Veteriner Hekim Ayşe Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köpeğin merkeze getirildiğinde çok darbe aldığını ve yürüyemez durumda olduğunu söyledi.

  Köpeğin neredeyse bütün kemiklerinin kırılmış olduğunu belirten Yazıcı, "O zaman yaklaşık 3 aylıktı. Merkezimize getirildiğinde çok korkuyordu. Sağ ve sol ön kolları, arka sağ bacağı ve kalça kemiği dahil pek çok yerinde kırıklarının yanı sıra kafa travması vardı" dedi.

  Hayvanı bir hafta kadar yoğun bakım ünitesinde tutup tedavisine başladıklarını anlatan Yazıcı, kafasındaki iç kanamayı durdurduktan sonra ameliyat ettiklerini dile getirdi.

  Zor bir süreçten geçen köpeği hayata döndürmek için büyük mücadele verdiklerini ifade ederken gözyaşlarına hakim olamayan Yazıcı, şöyle konuştu:
  "Tedavi süreci de zorlu geçti. AmeliyZor bir süreçten geçen köpeği hayata döndürmek için büyük mücadele verdiklerini ifade ederken gözyaşlarına hakim olamayan Yazıcı, şöyle konuştu:
  atın ardından yaklaşık 3 hafta kadar yerinden hiç kaldıramadık. Çoklu kırıkları olduğu için tutunabileceği bir ayağı yoktu. Hiçbir bacağında sağlam kemiği olmadığı, mutlak çapraz kemiklerde kırıklar olduğu için herhangi bir ayağıyla yere basamıyordu ama o hayata inatla tutundu. Biz de mesleki bilgi birikimimiz ve sevgimizle onu yaşatmayı başardık. Artık yürümeye başladı. Ondaki bu yaşama tutunma hırsı, bir veteriner hekim olarak beni ve meslektaşlarımı şaşırttı. Bu inadından dolayı ona 'Ceviz' adını verdik. Çoklu kırıkları olan bu köpeğin tedavisinin peşini bırakmamamız, bizi mucizevi sonuçlara götürdü. Kırıklar zordur, iç kanama risklerimiz ilk aşamada mutlaka vardır ama kontrol altına alındıktan sonra bu gibi olaylarda ötanazinin en son düşünülmesi gereken şey olduğunu o bize bir kez daha kanıtladı."

  Yazıcı, sağlığına yeniden kavuşturulan bu köpeği sahiplenmek isteyen hayvanseverlerin, kendilerine başvurabileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı