Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Sağlam bir film yaptım'

  Hürriyet Haber
  24.02.2011 - 10:40 | Son Güncelleme: 24.02.2011 - 09:54

  “Ya sonra” filminin yazarı, yönetmeni ve başrol oyuncusu Özcan Deniz, dünya normlarında sağlam bir aşk komedi filmi yaptığını söyledi.

  KÖLN (A.A)

  Deniz, Almanya'nın Köln kentinde bulunan “Cinedom” sinemasında yapılan filmin galasında yaptığı açıklamada, Türk sinemasında bir aşk filmi eksikliği olduğu için böyle bir film yaptığını belirtti. Türkiye'de daha çok “sulu komedi” ya da ağır politik mesajları olan filmlerin çekildiğini belirten Deniz, “Ama aşk filmi sayısı çok az. Uzun süredir böyle kaliteli, müziğiyle kastıyla, rejisiyle dünya normlarında sağlam bir aşk komedi filmi yapmayı hayal ettim ve yaptım" dedi.
  Filmin bir sahnesinde yer alan Kürtçe konuşma konusuna da değinen Deniz, şöyle konuştu:
  “Kürtçe konuşulan sahneye gelince o tamamen filmdeki karakter olan Adem'in feodal yapısını, yani köklerini, neden kıskanç, neden bu kadar tutucu, neden muhafazakar, onu anlatabilmek için yaptık. Asla altını siyasi bir mesaj çizmeden ya da faşist bir bakış açısı sergilemeden. Bakın burası Türkiye, bu topraklar, bu çizgiler, bu insanlar, bu etnik gruplarla yaşandığında oluşuyor, aksi takdirde tek başına değil. Doğulu bir erkekle batılı bir kız evlenebiliyor, gerisi siyasi bir problem. Halkın tabanında öyle bir problem yok.”

  Sağlam bir film yaptım

  Eylül ayında başlamak istediği yeni bir film olduğuna da söyleyen Deniz, yeni filminde yine aşk ve komedi olacağını ancak daha sert bir film olacağını ifade etti.
  Filmin Amerikan tarzı bir film olduğu yönündeki eleştirilere verdiği yanıtta, filmin tam bir Türk filmi olduğunu vurguladı ve “Film aslında tam bir Türk filmi. Sadece işin teknik kısmı filmi öyle hissettiriyor. Sinema sektöründe teknoloji çok gelişti. Sinema salonlarının ses sistemleri çok gelişti. O sistemlerin hakkını vermeliyiz” dedi.

  Deniz, "Mahsun Kırmızıgül ile bir filmde birlikte rol alır mısınız?" sorusuna, “Sinema filmi bir projedir, ortada bir proje yokken bunu hayal etmek olmaz” yanıtını verdi.

  Özcan Deniz, Almanya'daki Türkler ile ilgili bir filmi yönetmek istediğini belirterek, kendisinin bu filmde rol almayacağını söyledi. Deniz, film ile ilgili çalışmaları Almanya'da yapacaklarını ifade etti.
  Köln'de düzenlenen filmin galasına çok sayıda Türk katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı