Sağıroğlu: Borsada ezbere oynamayın

Hürriyet Haber
13.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.02.2000 - 00:01

GLOBAL Menkul Değerler Kurumsal Finans Müdürü Mehmet Sağıroğlu, ‘‘Bizim insanlarımız ezbere yatırım yapıyor. Her söylenene inanıp, şirketle ilgili hiç bir ayrıntıya bakmaksızın rastgele hisse senedi alıyor. Ardından da büyük zarara uğrayabiliyor’’ dedi.

GLOBAL Menkul Değerler'in Kurumsal Finans Müdürü Mehmet Sağıroğlu, şirketi yatırım bankacılığına hazırladıklarını söyledi. Sağıroğlu, sadece Türkiye'de değil, uluslararası piyasalarda da yaptığı aracılık hizmetleri ile belirli bir paya sahip olan Global'in, müşterilerine yatırım bankacılığı ürünleri sunmaya başladığını belirtti. Sağıroğlu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) hisse senedi alacak küçük yatırımcılara ‘‘paranızı bilmediğiniz şirketlere yatırmayın’’ uyarısı yaptı.

Uluslararası piyasalarda işlerin hatır gönülle olmadığını vurgulayan Sağıroğlu, yabancı satışlarında karşı tarafı ikna etmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Bu yıl Global Menkul Değerler'in 10 şirketin halka açılmasına aracılık edeceğini belirten Mehmet Sağıroğlu, 2000 sonuna kadar yaklaşık 200 milyon dolarlık halka arz gerçekleştireceklerini söyledi.

İMKB'nin kurumsal yatırımcı açısından zayıf olduğunu belirten Sağıroğlu, piyasaya ilişkin şunları söyledi:

‘‘Biz aracı kurumlar olarak işin arz tarafını canlı tutmaya çalışıyoruz. Fakat talep tarafını da canlı tutmak lazım. Bizim insanlarımız ezbere yatırım yapıyor. Her söylenene inanıp, şirketle ilgili hiç bir ayrıntıya bakmaksızın rastgele hisse senedi alıyor. Ardından da büyük zarara uğrayabiliyor. Seçim yapamayan yatırımcılara işin uzmanları tarafından oluşturulan fonları öneriyoruz. Bugünlerde durgun seyretmesine karşın, borsanın, bu yıl kazandırma potansiyelinin yüksek olduğuna inanıyoruz.’’

Global küçüldü

MEHMET Sağıroğlu, Global Menkul'ün geçen yıl yaşanan kriz nedeniyle fiziki olarak küçülme yoluna gittiğine de değindi. Sağıroğlu, şunları söyledi: ‘‘Şirketin 700 kişilik kadrosu 350 kişiye indirildi. Bazı şubelerini kapattık. Yurtdışında halen, New York, Almatı, Bişkek, Sofya ve Bükreş ofisleri faaliyette. Bazı bürolarda, 1-2 kişi gibi çok sınırlı sayıda çalışan var. Global'de, bir anlamda, yurt dışı saltanatı bitti. Fakat şirket mevcut çalışanına da sahip çıkıyor.’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı