Sağır Sultan - Hürriyet Arşiv Haberleri

Sağır Sultan

Barış AKPOLAT / bakpolat@hurriyet.com.tr
19 Mayıs 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2012 - 02:08

Jazz Center’da büyük deprem

İJS’den Aytek Şermet’in, piyanist Uraz Kıvaner’i tartakladığını duyunca olayı irdeledim. Altından neler çıktı neler!

Genç caz piyanistimiz Uraz Kıvaner’in öznesi olduğu ve onlarca Türk cazcının da desteklediği bir olay çalındı kulağıma.
Hikâye özetle şöyle: İstanbul Jazz Center’ın (İJS) yöneticisi Aytek Şermet bir ay önceki bir konserin parasını eksik ödeyince Kıvaner, Şermet’e bir konser provasında bu borcunu hatırlatır ancak Şermet’in hışmına uğrar.
Kıvaner, Şermet’in kendisini masaların üzerine ittiğini ve “Kulübün sana borcu morcu yok, çaldığınız akşam beş kişi geldi bir de üstüne para istiyorsun” dediğini iddia etti. Şermet’in maddi konularda sicili çok temiz değil. Amerikalı caz basçısı Buster Williams kendi web sayfasında, İJS’de çaldıklarını fakat paralarını alamadan İstanbul’dan ayrıldıklarını, “İstanbul’a gidip İJS ve Aytek Şermet’le çalışacaksanız bir daha düşünün” sözleriyle dile getirmişti. Mevzular üst üste binince tarafları aradım. Uraz Kıvaner: “Konser provasında borcu ima edince cinnet geçirip üstüme yürüdü ve beni itti. Karşılık vermedim. Yabancı pek çok isim de parasını alamadı. Danimarkalı Malene Mortensen otelinde mahsur kaldı. Türk cazcıların tamamıyla sorunu var. Orada artık kim çalar bilemiyorum” diyor.
Ardından Aytek Şermet’i aradım ama telefonunu açmadı. Kulübün kurulduğu 2005’ten ayrıldığı 2007’ye kadar ortaklarından piyanist Kerem Görsev’i aradım. Eski ortağının arkasından konuşma taraftarı değil fakat sesinden anladığım kadarıyla onun da son yaşananlardan midesi iyice bulanmış. İJS’nin mekândan ayrılan tonmaysteri Burçak Çağdaş’a ulaştım, açıklaması şöyle: “İlk iki yıl çok güzeldi, paralar tıkır tıkır ödenirdi. Önce ilk ortak Süha Kurultay sonra da Kerem Görsev ayrıldı. Şermet’le iki davam birden var. Biri sigortamda yaptığı usulsüzlük diğeriyse ödemediği tazminatım ve maaşlarım. Faiziyle birlikte toplam 30 bin lira borcu var. Mekânda daha bilinmeyen neler var neler...”
Aytek Şermet telefonunu açmadığından sorularımı buradan yöneltiyorum. Bu nasıl bir işletme mantığıdır? Kimselerin arayıp da bulamadığı sponsor desteğini arkasına almış bir markayı böyle yerle bir etmek mantıklı bir iş mi? En önemlisi Aytek Şermet bu piyasada bundan sonra başka iş yapabilir mi?
O güven tekrar kazanılır mı?
Artık kepengi indirip güneyde domates yetiştirme vaktidir kanımca...

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı