Ege Haberleri

EGE

  SAĞDUYUYA ÇAĞRI

  Hürriyet Haber
  03 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 03 Haziran 2013 - 14:44

  Seda Kaya, Hüseyin Aslan ve Bülent Akgerman polisin orantısız güç kullanarak müdahalesini kınadıklarını söylediler.

   Halkın mesajı iyi değerlendirilmeli

  EGE Genç İşadamları Derneği Başkanı Seda Kaya, Gezi Parkı’nın yıkılmasını protesto eden halka polisin orantısız güç kullanarak müdahalesini kınadıklarını söyledi. Kaya, “Hoşgörü ve demokrasi çerçevesinde yaklaşarak kolayca yönetilebilecek bu süreç ne yazık ki polisin ve İçişleri Bakanı’nın olaylara toplum psikolojisini, strateji ve taktik anlayış gözetmeden yaklaşması nedeniyle kitlesel bir eylem dalgasına dönüşmüştür. Hükümetin bu krizi doğru yönetemediğini düşünüyoruz. Demokratik yollardan seçilen hükümetimizin her düşünceden vatandaşının düşünce ve yaşam tarzına saygı duymasını bekliyoruz. Toplumun haklı olarak direndiği konular inatla değil, bir hoşgörü fırsatı olarak değerlendirilmelidir” dedi.

  EGİAD Başkanı, “Gelişmiş demokrasilerde halkın tepkisini ortaya koyacağı iki yer var. Sandık ve meydanlar. Birincisini kabul eden ve onun nimetlerinden yararlananan iktidarların ikincisini de içine sindirmesi ve sağduyulu davranması gerekir” dedi.

  SAĞDUYUYA ÇAĞRI


  Taksim’de yaşananlar herkese ders olmalı

  TAKSİM’de vatandaşlara güvenlik güçlerinin sert müdahalesine Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan da tepki gösterdi. İdeolojisi her ne olursa olsun hiçbir iktidarın halka karşı duramayacağını belirten Aslan, İstanbul’da yaşanan olayların tüm kesimler gibi kendisini de derinden üzdüğünü vurguladı. “Yaşananlar çok acı” diyen Hüseyin Aslan, “Demokratik haklarını kullanmaktan başka hiçbir şey yapmayan masum insanlara yapılan bu davranış maalesef insaf sınırlarını dahi aşmıştır” diye konuştu.

  SAĞDUYUYA ÇAĞRI

  Toplumu gererek çözülemez

  Aslan, İdare Mahkemesi’nin meydan düzenlemesine ilişkin kararının uygulanması gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Bu olaylardan herkesin dersler çıkarması gerekiyor. Toplumu gererek, kutuplaştırarak sorun çözülemez. Başta siyasal iktidar olmak üzere toplumda oluşan bu yüksek tansiyonu düşürmek için herkesin sağduyulu davranması şart. Gerginlik ve çatışmadan sadece demokrasimiz zarar görür.”


   Bu gösteriler kaygı birikiminin patlaması

  ESİAD Başkanı Bülent Akgerman, Taksim Gezi Parkı ekseninde yaşanan olaylarla ilgili olarak, “Gösteriler kaygı birikiminin patlaması” değerlendirmesinde bulundu. Yazılı açıklama yapan Akgerman, “Gezi Parkı’nın yerine Topçu Kışlası’nı yeniden inşa ederek sayıca doygunluk noktasını aşmış AVM’lere bir yenisini ekleme girişimine karşı gerçekleştirilen gösteriler, aslında yaşam biçimimize, demokratik değerlere, temel hak ve özgürlüklere yönelik artan müdahalelerin yarattığı kaygı ve tepki birikiminin açığa çıkmasıdır. Demokrasilerin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığı ilkesini icraatlara engel görmekle başlayan, yargıda siyasallaşma belirtileri ile hız kazanan, son olarak da kanun yapmada katılımcılık ve konsensüs arayışının bir yana bırakılmasıyla devam eden süreç, ülkemizin siyasi geleceğine ve rejime yönelik endişeleri artırmıştır. Bazı polislerin olaylara müdahale ediş tarzı da başlı başına bir eleştiri konusudur ve ciddi şekilde sorgulanmalıdır. Gösterilerin çıkış noktası, nihayetinde hızla betonlaşan bir dünya kentinde şehrin göbeğindeki bir avuç ‘yeşil’e sahip çıkmaktan başka bir şey değildir” dedi.

  Türkiye’nin huzura, barışa, daha çok demokrasiye ve sürdürülebilir hızlı kalkınmaya ihtiyacı olduğunu herkesten çok hükümetin dile getirdiğini kaydeden Akgerman ekledi:

  SAĞDUYUYA ÇAĞRI

  Çelişkiler giderilsin

  “Özellikle siyasal diyalog ve karar alma yöntemlerinde ‘söylem’ ve ‘eylem’ arasındaki çelişkiler giderilmeli, herkesi kucaklayan katılımcı demokrasinin yolları açılmalıdır. İktidarların görevi, birleştirici olmak, konsensüs aramaktır. Başta milletvekilleri olmak üzere, her kesimi kalıcı toplumsal barışı ve gerçek bir ileri demokratik düzeni tesis için katkıya davet ediyoruz. Yeni anayasa çalışmaları, bu iradenin gösterilmesi için mutlaka değerlendirilmesi gereken büyük bir fırsattır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı