Dünya Haberleri

  Sağduyu çağrısı

  Hürriyet Haber
  03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka’dan sonra diğer bazı Avrupa gazetelerinin de Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlaması sonucu laik Avrupa ile Müslüman alemi karşı karşıya kalırken Türkiye, tarafları "uzlaşmacı bir yaklaşım" sergilemeye davet etti. Karikatürlerden üçünü yayınlayan bir Ürdün gazetesi ise Müslümanları aklıselime davet ederek, "Hangisi daha zararlı? Karikatürler mi, yoksa masumları havaya uçuran intihar bombacıları mı" diye sordu.

  JYLLANDS-Posten gazetesinin Hz. Muhammed’i terörist olarak gösteren 12 karikatür yayınlamasıyla başlayan, Avrupa’da başka gazetelerin de bunları tekrarlamasıyla laik Batı ile Müslüman dünyasını karşı karşıya getiren krizin ardından Türkiye, itidal çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, karikatürlerin yayınlanmasını ’talihsizlik’ olarak nitelerken tarafları uzlaşmacı tutum izlemeye çağırdı. Tan, haftalık basın toplantısında şunları söyledi:

  "Hz. Muhammed’e ilişkin karikatürlerin önce Danimarka, sonra Norveç, ardından da diğer bazı Avrupa basın organlarında yer alması ve özellikle aradan epeyce süre geçtikten sonra Almanya, Hollanda ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin basınına yansımasını bir talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. Kültürler arası diyalogun öneminin arttığı bu dönemde farklı din, dil ve kültürden gelen tarafların daha uzlaşmacı bir yaklaşım sergilemesini bekleriz. Basınımızın ve uluslararası basının konuyu tahrik etmek yerine, suhuletli bir yaklaşımla hareket etmesinin uygun olacağını değerlendirmekteyiz."

  BBC DE YAYINLADI

  İngiliz BBC televizyonu dünkü öğle haber bülteninde, Müslümanların "neden tepki gösterdiğinin iyice anlaşılması için" tartışmalı karikatürleri yayınladı. Fransız Le Monde gazetesi de ifade özgürlüğünü savunarak bir karikatüre yer verdi.

  Ürdün’de çıkan "Şihan" adlı haftalık gazete ise 12 karikatürden 3’üne yer verdi ve başyazısında dünyadaki bütün Müslümanları "sağduyuya" davet etti. Başta peygamberin türban biçimindeki bir bomba taşırken çizildiği olmak üzere 3 karikatürü, "İslam’a halel karşılığında İslami intifada" başlıklı bir makaleyle birlikte yayımlayan Şihan gazetesi, "halel" kelimesini de tırnak içinde kullandı. "Dünya Müslümanları, mantıklı olun" alt başlıklı yazıda Cihad Momani, "Acaba İslam’a daha çok hangisi zarar veriyor? Bu karikatürler mi, yoksa kameralar önünde kurbanlarını boğazlayan bir rehinecinin ya da Amman’daki bir düğün töreninin ortasında kendini havaya uçuran canlı bombanın görüntüleri mi" diye soruyor.

  AFP’nin sorularını yanıtlayan Momani, "bu karikatürleri gönüllü olarak yayınladığını, çünkü insanların neye karşı ayaklandığını bilmelerini istediğini" belirterek, "İnsanlar görmedikleri karikatürlere saldırıyor" dedi.

  Rasmussen El Arabiya’da

  Karikatürlerle ilgili eleştirilere sert yanıtlar vererek krizin tırmanmasında pay sahibi olan Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, dün Kopenhag’ın tutumunu anlatmak üzere yabancı diplomatları topladı, El Arabiya televizyonuna çıktı ve Kopenhag’da cami inşaatına da yeşil ışık yaktı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı