Gündem Haberleri

  Sağduyu çağrısı

  Toygun ATİLLA
  14.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet, karşıt görüşlü öğrenciler arasında yıllar sonra bu kez laf atma yüzünden birbirine girdiği Muğla’da olayları yerinden izliyor.

  Salı gecesi bir öğrencinin yaralanmasının ardından, önceki gece çıkan olaylarda ise 4 kişi yaralandı, 72 kişi gözaltına alındı. Yetkililer, taraflara sağduyu çağrısında bulundu.

  2000 ve 2005 yıllarında da karşıt görüşlü öğrencilerin olaylara neden olduğu Muğla’da son iki aydır aralarında gerginlik yaşanan Yurtsever Demokratik Gençlik üyeleri ile ülkücü gençler geçen salı gecesi laf atma yüzünden karşı karşıya geldi. Üniversite öğrencisi Şerzan Kurt’un tabancayla omzundan yaralandığı kavganın ardından önceki gece de Kötekli Mahallesi’nde çıkan olaylarda 4 kişi yaralandı, 72 kişi gözaltına alındı. Olaylar üzerine Muğla’nın CHP’li Belediye Başkanı Osman Gürün, herkesi sağduyulu olmaya çağırdı.

  Devleti suçladılar

  Kenti ziyaret eden MHP milletvekili Metin Ergun, Türk bayrağı asılı ev ve işyerlerine saldırılmasını eleştirerek, “Bu tesadüf değil. Habur’da ne yaşandıysa Muğla’da da yaşatılmaya çalışılmıştır. Muğla’da devlet eliyle terör yaşandı, PKK propagandası yapıldı” dedi.
  BDP Bodrum İlçe Başkanı İdris Danışlı, Muğla Yönetim Kurulu üyesi olduğu İHD adına olayları izlediğini söyledi. Danışlı, olayların sistematik başlayıp sürdüğünü öne sürerek, yaşananları “devletin linç politikası” olarak niteledi. Danışlı, polisin sağ görüşlü öğrencilerle birlikte, karşı gruba saldırdığını da iddia etti.
  Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Şerzan Kurt’un yaralanmasına neden olan silahın polise ait olmadığını açıkladı.

  Hasar büyük

  GÖZALTILARIN ardından Muğla sokakları sakinleşirken, olayların bilançosu da ağır oldu, atılan taşlarla çok sayıda ev ve işyerinin camları kırıldı. Muğla Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Ekipleri, olayların yatışmasının ardından büyük bölümü Sıtkı Koçman Caddesi’nde zarar gören ev ve işyerleri ile ilgili tutanak tuttu. Sabah işyerlerine gelenler, camlarının kırıldığını görünce şoke oldu. Kötekli Mahallesi’nde ise devriye görevi yapan polisler, ihbar üzerine, beş çuval taş buldu. Taşları toplayan gençler kaçtı. Olayların başladığı ilk gece omuzundan kurşunla yaralanan Şerzan Kurt’un durumu iyiye gidiyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı