Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sağda Tayyip paniği

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  <ı>Hakan AKPINAR Nuray BABACAN / ANKARA

  Siyasette esen Tayyip Erdoğan rüzgarı, sağdaki partileri huzursuz etti. Önceki gün DYP'den Meral Akşener, dün de MHP'den Sadık Yakut'un yeni oluşuma katılmaları üzerine, DYP ve ANAP'lılar Erdoğan ve ekibinin temas kurduğu kişilere seçimde listenin üst sıralarına konulma güvencesi vermeye başladı.

  Kapatılan Fazilet Partisi'ndeki yenilikçilerin, siyasi yasaklı Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında toplanmaya başlaması ve önceki gün DYP Kocaeli Milletvekili Meral Akşener, dün de MHP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'un partilerinden istifa edip yeni oluşuma katılmaları, sağdaki partilerde panik yarattı.

  Yenilikçi hareketin liderlerinden Abdullah Gül'ün hergün bir transfer yapılacağı yolundaki imaları ve ‘‘Bizi izleyin’’ demesinin ardından gerçekleşen bu transferler, sağ kanadı tedirgin etti. Bu gelişmeler üzerine MHP, ‘geleneklerine uygun biçimde’ milletvekillerinin dikkatini çekerken, DYP ve ANAP yönetimleri de yeni kopmaları önlemek için yoğun istihbarat çalışmalarına başladı.

  DYP yönetimi, milletvekillerini partide tutmak için ciddi bir çalışma başlattı. DYP kurmayları, Erdoğan ve ekibinin üzerinde durduğu kişilerle birebir görüşmeler yapmaya ve önümüzdeki seçimde ‘milletvekili listesinin üst sıralarına konulma güvencesi’ vermeye başladı. DYP yönetimi özellikle Doğu ve Güneydoğu kökenli milletvekillerini yakın takibe aldı. DYP yönetimine ulaşan bilgilere göre; Erdoğan ve ekibi, Çiller'den memnun olmayan milletvekillerinin yanısıra, ‘Tarikatçı ve Jetpacı’ vekillere çengel attı. Süleymancılar'ın listesinden Kütahya Milletvekili Cevdet Akçalı ve Nur Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Manisa Milletvekili Rıza Akçalı ile ‘Jetpacı vekiller’ diye anılan Van Milletvekili Hüseyin Çelik ve Siirt Milletvekili Takiddin Yarayan yenilikçilerin ilk hedefleri arasında.

  Erdoğan ve ekibi Kadir Bozkurt, Mahmut Nedim Bilgiç, Mehmet Gözlükaya'yı da transfer listesine yazdı. Ancak Gözlükaya transfer söylentilerini reddetti.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı