Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sağda olan kalbe By pass

  Canan ALTINTAŞ/DHA
  24 Kasım 2009 - 13:00Son Güncelleme : 24 Kasım 2009 - 13:00

  Kalbi sağ tarafta olan 13 çocuk annesi 56 yaşındaki Fehime Çiçek’e, kalbi durdurulmadan By pass ameliyatı yapıldı.


  Diyarbakır’da ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Op.Dr. Fikri Kutluay, bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi.

  Mardin’in Kızıltepe İlçesi'nde yaşayan ve Diyarbakır’daki Özel Veni Vidi Hastanesi’ne şiddetli göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran Fehime Çiçek’in daha önce yapılan kontrollerinde, organlarının ters tarafta olduğu belirlendi. Aynı zamanda şeker hastası olan Çiçek’in yapılan ilk kontrollerinde iki damarında tıkanma tespit edildi. Tıp dilinde ‘Dekstrokardi’ olarak tanımlanan ve kalbi sağ tarafta bulunan Çiçek’e kalbini durdurmadan Bypass ameliyatı yapıldı.

  Kalbin sağ tarafta bulunamasının 8 binde bir görüldüğünü belirten Op. Dr. Fikri Kutluay, yaptıkları operasyonun Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi. Dr. Kutluay, Çiçek’in çalışan kalpte kroner By pass ameliyatında dünyada 10’uncu vaka olduğunu belirterek, bir cerrah için her zaman alıştıkları durumun dışına çıktıklarını kaydetti. Dr. Kutluay şöyle dedi:

  “Biz daha önce çalışır durumda koroner By pass ameliyatı yaptık. Ancak bu, çok farklıydı. Kalp sağda alışılmışın dışında bir durumdu. Bir futbolcunun genelde sağ ayağı sakatlanır ve ona müdahele edilir. Sol olunca alışılmışın dışında bir müdahale gerektirir. Biz de bunu yaptık. Bu operasyonu Türkiye’de ilk kez arkadaşlarımızla birlikte geçirmekten oldukça mutluyuz. Bizim için ülkemiz ve Diyarbakır için önemli bir ameliayattı. Hastamız bize ilk geldiğinde ameliyat olmak istemiyordu. Ama şu an çok mutlu ve sağlığına kavuştu.”

  Organlarının ters tarafta olduğunu 5 yıl önce öğrendiğini Kürtçe anlatan 13 çocuk annesi Fehime Çiçek, ameliyat sonrası kendisini çok iyi hissettiğini, hiç bir problem yaşamadığını söyledi. Operasyonu gerçekleştiren doktorlara teşekkür eden Çiçek, “Ameliyattan çok korkuyordum. Kalbimin sağda olması beni daha çok korkutuyordu. Ama şu an çok iyiyim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı