ANKARA HABERLERİ

Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek

Murat YILMAZ
05.04.2016 - 13:53Son Güncelleme :

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin seçim vaatleri arasında yer alan Aile Sigortası’nın ilk uygulamasını Yenimahalle Belediyesi’nin hayata geçirdiğini belirterek, “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecekti. İlk uygulamayı Yenimahalle’de Fethi başkan yaptı” dedi.

Murat YILMAZ

Yenimahalle’nin, “Doğru Dürüst Hizmet Yolunda 7. Gurur Yılı’ etkinliğine katılan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

YOKSULLUĞU TARİHE GÖMECEKTİK

“Seçimlerde çok sık tekrarladığımız bir aile sigortası vardı. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecekti. Sağlık ve huzur içinde ailenin yoksulluğunu teşhir etmeden sistemi çözecektik. Yoksulluğu tarihe gömecektik. İlk uygulamayı Yenimahalle’de Fethi başkan yaptı. Diyorlar ya; ‘CHP bunu söylüyor ama yapabilir mi.’ Niye yapmayalım. Yenimahalle’de yaptık. Aileler gidiyor, kimse yoksul olduğunu bilmiyor, diğer vatandaşlar gibi alışverişini yapıyor. Demek ki yapılabilir.

Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek

İŞİ EHLİNE TESLİM ETMELİSİNİZ

Fethi başkan, ‘Her kuruşun hesabını veriyor, borçla devraldım ama bütün bu hizmetleri yaparken hiç bir zaman borç almadım’ diyor. Biz bu yönetim anlayışını Türkiye’nin anlayışına dönüştürebilirsek işte o zaman Türkiye kurtulacak. Başkan, ‘Bütün bunları arkadaşlarımla beraber yaptık’ dedi. Bunun anlamı yönetimde liyakattir. O işi en iyi bilen kişiyi getireceksiniz, işi ehline teslim edeceksiniz. Liyakat sisteminin de dibine dinamit koyduk. ‘Şu siyasetçi yakınım o gelsin, şu bizim akraba o gelsin.’ Bunlarla devlet ve belediye yönetilmez. Akılla bilimle beceriyle tecrübeyle yönetilir.”

YENİ KART’TAN 3 BİN AİLE YARARLANIYOR

Yenimahalle Belediyesi, 2010 yılında hayata geçirdiği Yeni Kart projesi ile 6 yıldır ilçe sınırları içerisinde ikamet eden ve maddi açıdan en alt ekonomik grupta yer alan 3 bin 17 ailenin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor. Hiçbir sosyal güvencesi ve tapusu olmayan ailelerdeki evin hanımına verilen kartlarla, belediyenin anlaşmalı olduğu yerlerden gıdadan, giyime, yakacaktan kırtasiyeye kadar ihtiyaçları ölçüsünde iskontolu alışveriş yapabilen yeni kartlılar, istedikleri malzemeleri alabiliyor.

BORCU OLMAYAN TEK BELEDİYEYİZ

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği ‘Doğru Dürüst Hizmet Yolunda 7. Gurur Yılı’ toplantısında 2009 yılından bugüne yaptıkları çalışmaları ve yeni dönem projelerini anlattı.
2009’da belediyeyi 150 milyon TL borçla devraldığını, bugün ise borçsuz bir belediye olduklarına vurgu yapan Yaşar, şunları kaydetti:
“Yenimahalle Belediyesi’ni devraldığımda 60 yıldır belediye ile idare edilen Yenimahalle’nin bir belediye sarayı, bir kreşi, Sabancı Yüzme Havuzu, bir de Fen İşleri Müdürlüğü’nün küçük bir binası vardı. Bunun toplam metrekaresi 38-40 bin metrekareydi. Bugün Yenimahalle’ye 7 yılda kazandırdığımız mülkiyet 200 bin metrekare. 2009 bütçesi 150 trilyondu. 150 trilyon borçla aldım. Göreve geldiğimde ise hem borçları ödedim hem de dev yatırımlar yaptım. İddia ediyorum işçisine maaşını gününde veren, altyapısı en güçlü ve hiçbir kuruma borcu olmayan tek belediyeyiz.

PERSONELİ 3 BİN 250’YE ÇIKARDIK

Torba Yasa’dan yararlanamayan tek belediyeyiz çünkü borcumuz yok. Geldiğimde Yenimahalle’de yüzde 65 kaldırım vardı, bugün yüzde 90’nın üzerinde. Bu dönemde de ne yapılmamış bir park, ne yapılmamış bir kaldırım kalacak. 1,5 milyon metrekare olarak aldığımız yeşil alana 7 senede 1 milyon 600 bin metrekare, 176 parkla yeşil alan ilave ettik. Biz geldiğimizde 20 parkta koşu yolu ve spor aletleri vardı. Bugün 200 parkımızda koşu yolu ve spor aletleri var. Ankara’yı yer altı konteynerleriyle biz tanıştırdık. Herkese de her düşünceye de saygı duyulan bir belediye haline getirdik. Bu sadece benim yaptığım iş değil. Yenimahalle’de bin 700 kişiyle aldığım Yenimahalle emekçilerini 3 bin 250 kişiye çıkararak Yenimahalle ailesini, kimliğini, kardeşliğini yarattık. Her konuda Ankara’nın en duyarlı insanlarının bulunduğu birbirinin kardeşçe yaşadığı bir kent olarak Yenimahalle halkına hizmet ediyoruz.”

YOĞUN KATILIM

Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra, Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Tekin Bingöl, Seyit Torun, CHP Parti Meclisi Üyeleri, milletvekilleri, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Sendikası Başkanı Remzi Çalışkan da programa katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 13 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı