KARABÜK HABERLERİ

Safranbolu’nun "Korumacılık Deneyimleri" Örnek Alınacak

IHA
21 Ekim 2015 - 13:31Son Güncelleme : 21 Ekim 2015 - 13:32

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI DR. NECDET AKSOY, İLÇENİN ADETA BİR AÇIK HAVA MÜZESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Safranbolu Belediyesinin ev sahipliğinde Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Akademi ile Tarihi Kentler Birliği Tarafından "UNESCO Dünya Miras Sürecinde Safranbolu ve Kırsal Miras Bütünleşmesi" programı başladı.
Safranbolu’da, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Akademi ile Tarihi Kentler Birliği tarafından 3 gün sürecek olan "UNESCO Dünya Miras Sürecinde Safranbolu ve Kırsal Miras Bütünleşmesi" programı başladı.
Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ilçenin adeta bir açık hava müzesi olduğunu söyledi. Kültür mirasını korumanın, bir şehir için geçmişle bağlantılarını sürdürmek ve kimlikli, nitelikli kent ortaya çıkartmak için vazgeçilmez unsurlardan olduğunu ifade eden Aksoy, "Modern dünyada maalesef şehirler birbirine çok benziyor. Tokyo ile New York’u, Berlin ile Londra’yı birbirinden ayırmak modern kısımları itibariyle pek mümkün değil. Ama tarihin teli olan dokuya dokunduğumuzda birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu, orada yaşayan insanların ergonomisine uygun yapılaşmalar inşa edildiğini fark edebiliyoruz" dedi.
Aksoy, Tarihi Kentler Birliği’nin, ÇEKÜL Akademi ile kimlikli ve nitelikli kentleri ortaya çıkarmak üzere belediyelerin bu işle ilgilenen teknik elemanlarını yetiştirmeye dönük kurslar düzenlediğini aktararak, "Safranbolu, korumacılık açısından gerçekten tecrübesini fiiliyatta da çevreye yaymış, bu faaliyetlere başlamış kentlere örnek olmayı başarmıştır. Bizim doğrularımız farklı yerlerde doğru olarak uygulanmış, bizim yanlışımız da maalesef farklı yerlerde yanlış uygulanmıştır. Örneğin beton parke uygulaması tarihi doku içerisinde yoktur. Buna rağmen, Safranbolu’nun birkaç noktasındaki uygulama nedeniyle bugün Türkiye’de maalesef tarihi dokunun içerisinde bu taban malzemesinin pek çok yerde kullanıldığını görmekteyiz” diye konuştu.
Başkan Aksoy’un konuşmasının ardından, Araştırmacı-Gazeteci Yazar Aytekin Kuş, "Kültürel Miras, Kimliğimizdir" konulu bir sunum yaptı. Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerindeki belediyelerinden 50 katılımcının yer aldığı ve Safranbolu’nun korumacılık deneyimlerinin paylaşılmasının amaçlandığı program, 23 Ekim’e kadar devam edecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Karabük haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Karabük ilinden Safranbolu’nun "Korumacılık Deneyimleri" Örnek Alınacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Safranbolu’nun "Korumacılık Deneyimleri" Örnek Alınacak haberi güncellenecektir.

KARABÜK İLÇELERİ
  KARABÜK NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:07
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı