Ege Haberleri

EGE

  SAFKAR’I 2.5 KAT büyütecek yatırım

  Burcu TANER, (DHA)
  20 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 15:18

  Ege’deki önemli klima üreticilerinden Safkar, uzman olduğu ticari araç klimalarının yanı sıra geliştirdiği askeri araç soğutma sistemleriyle de pazar payını genişletmek için yatırım atağına kalktı.

  İzmir’de ticari araç klimaları, hafif raylı sistem klimaları, demiryolu araçları ve frigorifik soğutucularda geniş bir ürün yelpazesiyle üretim yapan Ege Soğutmacılık Klima ve Soğuk Hava Tesisleri A.Ş’nin markası Safkar, atağa kalktı. Yeni Ar-Ge tesisi ve askeri araçlar için ürettiği yeni ürünleriyle sektördeki iddiasını koruyan şirket, ayrıca 2023 hedefleri kapsamında geliştirilecek olan demiryolu taşımacılığında ihtiyaç duyulacak binlerce vagonu soğutmaya talip olurken, bu talepleri karşılamak adına 2.5 kat büyümek için düğmeye bastı.

  Özel uygulamalar

  2009 yılında ABAŞ Grubu bünyesine katılan Safkar, Avrupa’da da en önemli mobil iklimlendirme sistemleri tasarlayıcısı ve üreticisi olmayı devam ettirmek için yeni bir yatırım hamlesi başlattı. Şirketin son durumu ve gelecek yatırımları ile ilgili bilgi veren Safkar Genel Müdürü Nuri Ünver, 62 kişilik Ar-Ge ekibi, TÜBİTAK onaylı Ar-Ge ve Test Merkezi ile dünya çapında 336 bayi ile hizmet verdiklerini, 33 ülkeye de ihracat yaptıklarını kaydetti. Şirket olarak sürekli gelişim anlayışını esas aldıklarını dile getiren Ünver, klima sistemlerinin yanı sıra “özel uygulamalar” adıyla ambulans, askeri araç ve iş makineleri için de özel klimalar tasarlayıp üreterek rakiplerinden bir adım öne geçtiklerini kaydetti. 1988’DE BAŞLADI
  Ünver, 1988 yılında gerçekleştirilen ilk otobüs klimasının tasarım ve üretiminden bu yana ürünleri sürekli çeşitlendirdiklerini, son yıllarda da önemli referanslar edindiklerini söyledi. Şirket olarak İstanbul metrosu ile birlikte ilk demiryolu aracı klimasını ürettiklerini kaydeden Ünver, “Aynı yıl, yani 1988’de ilk zırhlı araç kliması üretildi. Daha sonra Sağlık Bakanlığı’nın ülke genelindeki ambulanslarını klimatize eden şirketimiz, 2000’li yıllarda da banliyö ve şehirler arası yolcu vagonları için yerli soğutma sistemleri üretti. İstanbul’un özel halk otobüslerinden İzmir’deki belediye otobüslerine kadar pek çok aracın kliması da bize ait oldu” dedi.

  KRİZ DİNLEMİYOR

  Ünver, 2008’de Türkiye’deki Ar-Ge merkezi belgesini alan ilk 7 firmadan biri olduklarına dikkat çekerek, ABAŞ bünyesine katıldıktan sonra yeni yatırım ve Ar-Ge hamlesi başlatıldığını dile getirdi. Bu gelişmeler sayesinde  krizlerden daha az etkilendiklerini ifade eden Ünver, “Ürün çeşitliliği,  pazar çeşitliliği yaratıyor. Bu yüzden kriz söylentisinin yayıldığı şu dönemde bile yatırım kararı alabiliyoruz” diye konuştu.

  HEDEF ÇOK BÜYÜK

  Sektördeki gelişmeleri ve ihtiyaçları yakından izlediklerini, gelecek planını da buna göre çizdiklerini aktaran Ünver, “Türkiye 2023 hedefleri kapsamında demiryolu ağını genişletecek. Bu binlerce vagonu ustalıkla klimatize edecek en iddialı firmayız. Yüzde 100 yerli üretici olduğumuz için de katma değerin yurtiçinde kalmasını sağlayacağız” bilgisini verdi.

  İSTİHDAM ARTACAK

  Ünver, ticari araç klimalarında da Safkar’ın yeni dünya devi müşteriler edinmeye çalıştığını, öte yandan askeri araç ürünü geliştirmek için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlattı. Bütün bunlar toplandığında iş hacminde en az yüzde 30-40 artış beklediklerini, bu ihtiyacı karşılamak için de yeniden yapılanmaya giderek şirketi 2.5 kat büyütmeyi kararlaştırdıklarını söyleyen Ünver, bu büyümenin istihdamı da yüzde 35 artıracağını vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı