Safir'in sahibi 31 milyon dolar borçla kayıp

Hürriyet Haber
01 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Şubat 2000 - 00:01

VAKIFBANK'a 31 milyon dolar borcu olan Safir Tekstil'in sahibi Cengiz Pulcuoğlu, borçlarını ödeyemeyeceğini anlayınca kayıplara karıştı. Pulcuoğlu'nun ABD'ye kaçmış olabileceği iddialarına karşılık, yakın çevresi, ‘‘Cengiz Bey İstanbul'da’’ diyor.

MANİSA'daki Safir Tekstil'in sahibi Cengiz Pulcuoğlu, Vakıfbank'a 31 milyon dolar kredi borcunu ödeyemeyince kayıplara karıştı. Bankanın alacağına karşılık birinci dereceden ipotekle el koyduğu Pulcuoğlu'na ait Safir Tekstil'e 12 milyon dolar değer biçildi. Bir başka alacaklı firma olan Dem-Ta Tarım ise, Manisa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde iflas davası açtı.

Yakın çevresinin İstanbul'da olduğunu söylediği Pulcuoğlu'nun, ünlü kaçaklar Halil Bezmen ve Engin Civan gibi ABD'de bulunduğu tahmin ediliyor.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki entegre tesisleriyle yakın geçmişin tekstil devi olan Safir'in sahibi Cengiz Pulcuoğlu ile yöneticiler iflas davasında duruşmaya gelmeyince, mahkeme ilanla çağrı yaptı. 7 Şubat 2000'deki duruşmaya gelmemeleri halinde gıyabında karar verileceğini duyurdu.

TEKSTİL DEVİ

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde, 1972 yılında faaliyete geçen Safir Tekstil Fabrikası, entegre bir kuruluş. Bir taraftan hammadde olarak giren pamuk, diğer taraftan penye kumaş ve giysi olarak çıkıyor. Yakın zamana kadar bölgenin en ünlü tekstil kuruluşu olan Safir'in sahibi ve yöneticileri, şimdi mahkeme kararıyla aranıyor. Üç yıl önce mali krize giren, sekiz ay önce kapanan Safir Tekstil'e, 31 milyon dolarlık kredi borcu nedeniyle Vakıfbank tarafından ipotek koyulmasının ardından, alacaklı firmalar ve işçiler arka arkaya davalar açmaya başladı.

ABD KOTASI KURTARAMADI

Manisa'da Safir Tekstil, Galateks, Safir Pazarlama, Pulsa Dış Ticaret ve Pulmak Makina Ticaret şirketlerinin sahibi Cengiz Pulcuoğlu, Türkiye'den ABD'ye ihraç edilen tekstil ürünleri için en yüksek kotayı elinde bulundurmasına rağmen, üç yıl önce patlayan Uzakdoğu kriziyle başedemedi. Sekiz ay önce tüm işçiler çıkarıldı. Fabrikaya 12 milyon dolar değer biçilirken, bu miktarın borçların yaklaşık üçte birini karşılayacağına dikkat çekildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı