Sadun Boro'nun Kısmet’i müzede

02 Temmuz 2010 - 14:14Son Güncelleme : 02 Temmuz 2010 - 10:43

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro 1964 yılında yaptırdığı ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı. TIR'la İstanbul’a götürülecek ‘Kısmet'e son kez binerek onunla vedalaşan Sadun Boro duygulu anlar yaşadı. Boro, “46 yıldır kaplumbağa benzeri yaşadığım ‘Kısmet’ten ayrılmak çok zor. Dünyanın en uzak köşelerinde fırtınaları, kasırgaları, dünyanın en güzel koylarını birlikte gezdiğimiz ‘Kısmet’ bundan böyle müzede, geleceğin denizcilerine rehber olacak” dedi.

SADUN BORO KISMET'LE BÖYLE VEDALAŞTI

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olma unvanına sahip 82 yaşındaki Sadun Boro, 1964 yılında İstanbul Salacak’ta yaptırıp denize indirdiği 10.30 metre boyunda 3.20 metre eninde, tek kamaralı çift direkli ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı. Alman asıllı eşi Oda Boro ve kedisi Miço'yla dünya denizlerini dolaşan Boro, 6 ay önce İçmeler Yat Lift Tersanesi’nde karaya çektiği ‘Kısmet'le vedalaştı. ‘Kısmet'e vedadan önce konuşan Boro, “Kısmet’ isimli teknem, eşim Oda ve kedim Miço'yla dünya turları yaptık, yaklaşık 150 bin mil deniz mili katettik. 46 yıldır kaplumbağa benzeri yaşadığım ‘Kısmet’ten ayrılmak çok zor. Dünyanın en uzak köşelerinde fırtınaları, kasırgaları, dünyanın en güzel koylarını birlikte gezdiğimiz ‘Kısmet’ bundan böyle müzede, geleceğin denizcilerine rehber olacak. ‘Kısmet'i hiçbir maddi karşılık beklemeden bağışladım. Bundan böyle yaşamımı, bu yıl satın aldığım ‘Sonbahar’ isimli katamaran teknede sürdüreceğim” diye konuştu.

Sadun Boronun Kısmet’i müzede

SADUN BORO KİMDİR

Dünyayı dolaşan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro, 1928’de İstanbul’da doğdu. Caddebostan kıyılarında büyüdü ve denizciliğe sandalla başladı. Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1948’de İngiltere’ye giderek tekstil üzerine eğitim gördü. İngiltere’deki eğitimi sırasında, 1952’de, bir İngiliz ile Ling adlı 11 metrelik yelkenliyle 6 ay süren ilk açık deniz Atlantik seyahatini yaptı. 1980’den sonra Bodrum ve Gökova Körfezi’nde yaşadı. Özellikle Gökova, Göcek, Fethiye gibi güney Ege kıyılarının korunması için çok uğraştı.

Gazete ve dergilerde yayınladığı yazılarla gençlere doğa ve deniz sevgisi aşılamayı amaç edindi. Bir Gökova sevdalısı olan Sadun Boro, Okluk Koyu’nun ortasına Denizkızı heykeli yaptırdı. Dünya seyahati anılarını ‘Pupa Yelken’ adlı eserinde topladı. 2004’te ‘Bir Hayalin Peşinde’ adlı kitabı yayınlandı. ‘Vira Demir’ adlı son kitabı da denizciler için rehber niteliği taşıyor.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
 • coskun yol 1.7.2010 22:17:07
  Çocukluğumuzun idolü,gerçek bir Türk büyüğü..
 • ATILLA_M Bodrum 1.7.2010 20:58:38
  Benim için sadun boro çok önemlidir o yılları hiç unutamam gazetelerden takip ederdik ayrıca sadun boronun adına çıkarılmış posta pulları koleksiyonumda ayrı yeri vardır.YAKUP ÖNAL BEYE KATILIYORUM
 • hakan g 1.7.2010 19:29:28
  böyle adını altın harflerle yazdırmış büyük adamlarımız vardır ama iki kuruşluk şarkılarla gündeme gelen ucubeler kadar kıymet etmezler. Ne doğru düzgün itibar görürler nede bilgilerindne deneyimlerinden yararlanılır.Kıytırık macera filmlerine methiyer düzeriz ama bizim gerçek maceracılarımız vardır
 • Kadir Ozaltin 1.7.2010 18:36:48
  Sadun Boro'yu tüm Türk halkı tanımalıdır. Onun seyahati sadece denizlere değil; hayata,umutlara ve yasama sevincine dairdir. Sevgiye dairdir.İyiliğe ve güzelliğe dairdir.<br>"Pupa Yelken" herkesin okuması,evinde bulundurması gereken bir kitaptır.
 • yakup önal 1.7.2010 16:09:30
  Marmara'nın şaraplarıyla ünlü şirin bir ilçesinde yaşıyorum. Sadun ağabey, Teoman beyin teknesiyle bir kaç yıl önce geldiğinde tanışmış,konuşmuştuk. Çocukluğumun kahramanının görmekten çok mutlu olmuştum. Onun var olduğunu bilmekde güzel bir duygu. Sağlıklı, deniz kokulu bir yaşam diliyorum kendisine.
 • yakup önal 1.7.2010 16:06:44
  Sadun Boro yaşayan bir efsanedir.. Gençlere yalnızca sevdirmemiş, teknesiyle dünya turuna çıkarak, cesareti, mücadeleyi de öğretmiştir. Kısmet'i ile dünyayı turlarken, gezdiği yerleri anlatan gazeteyi okumak için can atardık.
Sayfa Başı
Haberleranketbodrum masalıbodrum masalı 16. bölümbodrum masalı yeni bölümaöfaöf sınav sonuçlarıaöf final tarihi