Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sadece Meksikalı olanlar mı ölüyor

  Hürriyet Haber
  30 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 30 Nisan 2009 - 01:03

  Dünyada domuz gribi paniği devam ederken Türkiye etrafındaki çember de daralıyor. Meksika dışında bu hastalığın görüldüğü 8. ülke olan ve yüzbinlerce Türk’ün yaşadığı Almanya dün üç domuz gribi vakasını teyit etti. Avusturya ve İsrail’de de teyid edilmiş domuz gribi vakaları bulunuyor.

  DÜNYADAN KARANTİNA FOTOĞRAFLARI

  SALGIN ÜLKEYİ FELÇ ETTİ

  Almanya sağlık yetkilileri, Meksika seyahatinden sonra rahatsızlanarak Hamburg kenti ile Bavyera eyaletinde bir erkekte ve Meksika seyahatinden yeni dönmüş olan ve Kulmbach kentinde yaşayan 37 yaşındaki bir kadında domuz gribi teşhis ettiler.

  Avusturya Sağlık Bakanlığı, Meksika tatilinden dönen 28 yaşındaki kadın hastada domuz gribi virüsü H1N1 bulunduğunu açıkladı. Viyana’daki bir hastanenin yetkilileri, 40 derece ateşle kendilerine başvuran hastada domuz gribi virüsünün teşhis edildiğini söylediler. İsrail’de de teyid edilmiş iki domuz gribi vakası, iki de şüpheli vaka var.

  ABD’de domuz gribinden ilk ölüm meydana geldi ancak ölen yine bir Meksikalı. Ölüm haberi üzerine Başkan Obama, domuz gribiyle ilgili durumun yakından izlendiğini açıkladı.

  ABD’de ayrıca domuz gribiyle bağlantılı olabilecek 65 kuşkulu vaka tespit edildi. Öte yandan İngiltere’de yeni teyit edilen üç vakayla birlikte domuz gribine yakalananların sayısı beşe çıktı.

  Bugüne kadar Meksika dışındaki domuz gribi vakaları sadece Meksika’dan bu ülkelere gelen kişilerde tespit edildi. Biliminsanları ise domuz gribinin diğer ülkelerde daha zararsız seyrederken neden sadece Meksikalılar’ı öldürdüğü sorusunun cevabını arıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı