Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sadece fiyatı değil, öyküsü de çarpıcı

  Hürriyetim Kültür Sanat
  15 Mart 2005 - 13:06Son Güncelleme : 15 Mart 2005 - 13:06

  Çağdaş resim sanatının Türkiye'deki öncüsü olan Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" adlı tablosunun ünü, yaratıcısının adını bile geride bıraktı. Son olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun el koyduğu İktisat Bankası'na ait koleksiyonda yer alan tablo, 950 milyon TL'den satışa çıkarıldı. 5 Trilyon TL'ye (5 milyon YTL) Can Kıraç tarafından satın alındı. Bugüne kadar hep kendisine biçilen yüksek satış fiyatlarıyla gündeme gelen tablonun çok ilginç bir öyküsü var aslında....
    Osman Hamdi'nin eserlerinden seçmeler
    Osman Hamdi'nin başyapıtları sergileniyor

  Osman Hamdi Bey'in 1906'da yaptığı bu tablo, her satışa çıktığında ilgi çekici bir olay yaşandı. Sahiplerinden biri cinayetten hüküm giyeceği kaygısı ile yaşarken kanserden öldü. Bir başkası da bankasını kaybetti.

  Kaplumbağa Terbiyecisi, bazı dönemlerini de tozlu depolarda geçirdi. Bir ara tam yeni sahibini bulacakken, bu kez Kültür Bakanlığı "Bu tablo tüm Türkiye'nin kültür varlığıdır" diye karşı çıktığı için yeniden depo yolu göründü.

  Hem koleksiyonerlerin hem de sanatseverlerin gözlerini kamaştıran bu dev boyutlu tablo, bundan böyle Suna ve İnan Kıraç 'ın kurduğu Pera Müzesi'nin en değerli konuğu. Tablo 3 Haziran'da açılacak olan müzede ziyaretçilerini bekleyecek.

  TOZLAR ARASINDA BİR HAZİNE

  Kaplumbağa Terbiyecisi, 1960'lı yıllarda zamanın önde gelen armatörlerinden Süleyman Saim Birkök'ün koleksiyonundaydı. Servetini bırakabileceği kimse olmadığı için evlat edindiği bir çocuğu vardı zengin armatörün. Ama bir gün Birkök, aralarında çıkan tartışma sonucu evlatlığını öldürdü ve cezaevine girdi.

  Mimar Sinan Üniversitesi'nden yetkililer Birkök hapisteyken özel izinle Şişli'deki konağına gittiler. Mahkeme izniyle açılan evde 400 civarında tablo vardı. Tablolardan dördü Osman Hamdi Bey'e aitti ve o eserlerden biri de Kaplumbağa Terbiyecisi'ydi.

  Birkök cezaevinde kansere yakalandı ve hayatını kaybetti. Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de aralarında bulunduğu 38 eser uzun bir süre Güzel Sanatlar Akademisinde kaldı.

  1988'de Kaplumbağa Terbiyecisi Taksim'de düzenlenen bir müzayedede satışa çıkarıldı. İşadamı Erol Aksoy tabloyu 1 milyar 750 milyon liraya koleksiyonuna kattı. Bu değerli tablo, 13 yıl boyunca, yani işaddamının bankasına 2001 yılında el konuluncaya kadar Aksoy'da kaldı.

  Son olarak da Suna- İnan Kıraç tarafından haziran ayında açılacak olan Pera Müzesine konulmak üzere satın alındı.

  KÜÇÜK BOYUTLU BİR BENZERİ DAHA VAR

  Osman Hamdi Bey, 1906'da yaptığı dev boyutlu Kaplumbağa Terbiyecisi'nin 1 m x 65 cm. ebadındaki bir benzerinin de birn yıl sonra yaptı. Bu küçük boyutlu tablo ise  Erol Simavi'nin koleksiyonunda.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı