Sadece 3 kilo vermek hayat kurtarıyor

Birce BORA / LONDRA
13 Aralık 2014 - 12:01Son Güncelleme : 13 Aralık 2014 - 11:58

ABD’deki California Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma meme kanseri hastası kadınların sadece 3 kilo vererek hayatta kalma şanslarını önemli oranda artırabileceğini ortaya çıkarttı.

Araştırma kapsamında 2 500 meme kanseri hastasını gözetim altına alan uzmanlar katılımcıların yarısından bir günde aldıkları kalori miktarını %20 oranında azaltmalarını istedi. Araştırmacılar, diyete başlayıp ortalama 2.7 kilo kaybeden hastaların hayatta kalma olasılığının diyet yapmayanlara kıyasla dörtte bir oranında daha fazla olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

Araştırmacılar özellikle agresif ve tedavisi zor meme kanseri tiplerine yakalanmış hastalar için kilo vermenin çok önemli olduğunu söyledi ve “Tedavisi zor bir meme kanserine yakalanmış kadınlar sadece 2.7 kilo vererek 10 yıl içinde ölme risklerini %69 oranında azaltabilirler” dedi.

Uzmanlar kilo kaybının kanserin ilerlemesini kolaylaştıran insulin gibi hormonların salgılanma oranını azalttığı için meme kanseri tedavisinde etkili olduğunu düşündüklerini söyledi.

Araştırma sonuçları San Antonio’da gerçekleştirilen Meme Kanseri Sempozyumu’nda açıklandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı