Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saddam'ın paraları Türkiye'de iddiası

  Hürriyet Haber
  21 Ekim 2003 - 10:13Son Güncelleme : 21 Ekim 2003 - 10:13

  Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e ait yaklaşık 3 milyar doların, Suriye ve Lübnan'da, Suriye kontrolündeki bankalarda bulunduğunun sanıldığı belirtildi. New York Times gazetesi, manşetten verdiği haberde, Türkiye'deki bankalarda da Iraklılara ait 500 milyon dolardan fazla para bulunduğuna inanıldığını yazdı.

  Gazete, ABD Hazine Bakanlığı yetkililerinin yaklaşık 2 hafta boyunca Suriye'nin başkenti Şam'da, Saddam'a ait hesaplara ulaşmaya çalıştığını, ancak önceleri işbirliği vaadinde bulunan Suriye'nin bu sözünü tutmaması nedeniyle sonuca ulaşamadıklarını bildirdi.

  New York Times'a açıklamada bulunan yetkililer, büyük bölümü Suriye'de, 495 milyon doları ise Lübnan'da bulunan 3 milyar doların, Irak dışında ortaya çıkarılan en fazla miktar olduğunu ifade etti.

  BM'de kabul edilen bir karar tasarısı, tüm üye ülkelerin Saddam rejimine ait paralara el koyarak, bunları Amerikan yönetimindeki Irak Kalkınma Fonu'na devretmesini öngörüyor.
     
  PARA SALDIRI AMACIYLA MI KULLANILIYOR?

     
  Gazetenin haberinde, Amerikalı yetkililerin, Suriye bankalarındakiparaların, Saddam yanlıları tarafından Irak'taki Amerikan askerlerine yönelik saldırıları düzenlemek amacıyla kullanılmasından endişe duyduğu vurgulandı.

  ABD'nin, paraları kimlerin kullandığını açıklaması için Suriye'ye baskı yaptığı belirtilen haberde, 3 milyar dolarla ilgili banka isimleri, hesap numaraları ve diğer ayrıntılara sahip olunduğu belirtiliyor.

  Haberde, Türkiye ve Ürdün'deki bankalarda da Iraklılara ait 500'ermilyon dolar bulunduğu ve Ürdün hükümetinin bu parayı Kalkınma Fonu'nateslim edeceğine inanıldığı bildirildi.

  Amerikan bankalarında bulunan, Irak'a ait 1.7 milyar doların koalisyon güçlerince kullanılmak üzere Irak'a gönderildiği ifade ediliyor.

  İsviçre'de bulunan 585 milyon doların 275 milyonluk kısmının da yine Irak'a gönderildiği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı