Gündem Haberleri

  Saddam'ın avukatının öldürülmesine BM soruşturması talebi

  AMMAN (A.A)
  28.10.2005 - 07:40 | Son Güncelleme:

  Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in savunma heyeti, BM'ye heyetteki avukatlardan Sadun Cenabi'nin kaçırılarak öldürülmesiyle ilgili olarak acil soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

  Heyetin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a gönderdiği, eski Cezayir Devlet Başkanı Ahmed Bin Bella, eski Malezya Devlet Başkanı Mahathir Muhammed, eski Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas ve eski ABD Başsavcısı Ramsey Clark'ın imzalarını taşıyan mektupta, Saddam'ın savunma heyeti ve ailelerinin güvenliğini sağlamak amacıyla Irak dışında yapılması istendi. 23 Ekim tarihini taşıyan ve Associated Press ajansına e-postayla gönderilen mektupta, Cenabi'nin kaçırılması ve öldürülmesiyle ilgili BM soruşturmasının acil bir ihtiyaç olduğu, Irak geçici hükümeti ve ABD tarafından yapılan soruşturmaların güvenilirliğinin olmayacağı belirtildi.

  Mektupta, New York Times gazetesinde yayınlanan suçu işleyenlerin kendilerini Irak İçişleri Bakanlığı hesabına çalışan kişiler olarak tanıttıklarına ilişkin habere değinilerek, ABD ve Irak, sanıklara karşı sürekli düşmanlık dile getirmekle suçlandı.

  Cenabi'nin öldürülmesiyle ilgili gerçeğin, Irak'ın geleceği, Ortadoğu'da barış ve temel insan haklarına inancın tekrar dile getirilmesi açısından çok önemli olduğu ifade edilen mektupta, ABD ve Irak'ın savunmaya koruma sağlama ve sanıklara ulaşılmada gösterdiği başarısızlığın, davaların yasal bir uluslararası foruma taşınmasını gerektirdiği kaydedildi.
  Saddam Hüseyin ile birlikte Duceil davasında yargılanan 7 sanıktan Avad El Bender'in avukatı olan Sadun Cenabi, geçen hafta kaçırıldıktan sonra öldürülmüş ve cesedi Ur semtinde kaldırımda bulunmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı