Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Saddam'ı yıkacak Kuzey Irak üssü

Enis BERBEROĞLU

İkinci Körfez Krizi'nde Turgut Özal müritlerine kulak asmayarak ulusal çıkarlara uygun politika izleyen Anasol-D Hükümeti'nin temkinli yaklaşımı bile Türkiye üzerinde toplanan kara bulutları dağıtmaya yetmiyor.

Şimdilik savaşın eşiğinden dönülen krizden sonra Kuzey Irak'ta Türkiye'yi yakından ilgilendiren ve muhtemelen başını çok ağrıtacak yeni oluşumlara işaret eden gelişmeler yaşanıyor.

Örneğin, ABD medyası, CIA ve Iraklı muhaliflerin Saddam karşıtı yeni bir operasyona hazırlandığını haber veriyor. Ve bu operasyonun merkez üssü ilk savaşın ertesinde olduğu gibi yine Kuzey Irak seçiliyor.

***

20 Şubat 1998 tarihinde bir zamanlar Amerikan yönetiminde Savunma Bakanlığı, Bakan Yardımcılığı, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı gibi önemli görevler üstlenen 40 kadar isim, Irak'ta Saddam'ı devirmeyi amaçlayan plana imza koydular.

Medyadan gizli tutulmayan bu planın bir bölümü, imza koyanlar arasında bulunan ABD eski Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle'in Washington Post'ta çıkan makalesinde açıklandı. (Aynı günlerde bu makaleden yapılan alıntılarla bu köşede yer aldı. Ancak planın tamamı çok daha ilginç bilgiler içeriyor.)

***

İşte merkezi Washington'da bulunan Körfez'de Barış ve Güvenlik Komitesi'nin 10 maddelik planı:

1) Muhalif Irak Ulusal Cephesi'nin kuracağı geçici hükümeti, Irak'taki resmi muhatap olarak kabul etmek.

2) Kuzey Irak'taki güvenli bölgeyi yeniden kurmak. Ayrıca Güney Irak'ta yine Saddam'ın kara birliklerinin giremeyeceği güvenli bölge ilan etmek.

3) Kurtarılmış bölgelerde Irak genelinde uygulanan ekonomik ambargoyu kaldırmak. Petrol gelirlerinden Saddam muhaliflerinin yararlanmasını sağlamak.

4) Sadece ABD ve İngiltere'de 1.6 milyar dolara ulaşan dondurulmuş Irak servetini geçici hükümete devretmek.

5) ABD vericilerinden yayın yapacak Hür Irak Radyosu'nu kurmak.

6) Geçici hükümetin, topraklarını genişletmek için Saddam ordusuna karşı girişeceği harekâtlara lojistik destek vermek.

7) Saddam'ı savaş suçlusu ilan etmek.

8) Saddam'ın Cumhuriyet Muhafızları'nı hava harekâtlarıyla yok etmek.

9) Bölgeye ABD kara birlikleri için gönderilen teçhizatı gerektiğinde Irak muhaliflerine yardımcı olacak biçimde depolamak.

10) ABD'nin Saddam'ı devirmek konusundaki ısrar ve ciddiyetini anlatarak Kuveyt, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin desteğini sağlamak.

***

1980'lerin sonunda askeri anlamla tükenen PKK, Birinci Körfez Savaşı sayesinde yeniden dirilmişti.

Son yıllarda askeri gücünü kaybeden PKK yeniden toparlanırsa, bu kez hiç değilse gördüğü yardımın adresini önceden bileceğiz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI