Dünya Haberleri

DÜNYA

  Saddam idam edilebilir

  ANKA
  19 Şubat 2006 - 11:47Son Güncelleme : 19 Şubat 2006 - 12:17

  Sunday Times gazetesi, Başsavcı Cafer Musavi’ye dayanarak Saddam’ın Dujail katliamından suçlu bulunması halinde birkaç ay içinde idam edilebileceğini yazdı.

  Pazar günlerinde İngiltere’de yayınlanan The Sunday Times gazetesi, Saddam’ın, 140 kişinin öldürüldüğü Dujail katliamından suçlu bulunması halinde birkaç ay içinde idam edilebileceğini yazdı.

  Başsavcı Cafer Musavi, Sunday Times’de yayınlanan  şöyleşide geçen yıl kabul edilen bir yasa uyarınca ölüm cezalarının temyiz başvurusunun reddedilmesinden sonra diğer suçlamalara ilişkin yasal süreci beklemeden 15 gün içinde yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

  Musavi, "Örneğin, Dujail davasında sanıklardan biri idama mahkum olursa hakkındaki diğer suçlamalardan yargılanmayacak. Söz konusu sanık hakkındaki diğer suçlamalar otomatik olarak düşecek" diye konuştu.

  Dört ay önce başlayan Dujail davasının ne zaman biteceği konusunda kesin bir şey söylemekten kaçınan Musavi, yine davanın yüzde 75’inin geride kaldığını söyledi.

  Musavi, temyiz mahkemesinde görev yapacak dokuz yargıçın seçildiğini ve temyiz aşamasının bir ayı aşması beklenmediğini söyledi.

  Gazete, Irak’taki yasalara göre eski devlet başkanı dahil olmak üzere idam cezalarının affedilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti.

  Ancak, Sunday Times, Saddam’ın Dujail davasının sonuçlanmasının hemen ardından idam edilmesinin, 1988 yılındaki Halepçe ve 1991 yılında Güney Irak’ta meydana gelen katliamlarından yargılanamayacağı için bu katliamlarda yaşamı yitirenlerin yakınlarını üzeceğini yazdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı