Dünya Haberleri

  Saddam’ı devirmek için bir bahane bulurduk

  Hürriyet Haber
  13.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere eski başbakanı Blair, kitle imha silahına sahip olduğuna dair delil olmasa bile 2003’te Saddam’ı devirmek için “farklı argümanlar” bulabileceğini itiraf etti.

  İNGİLTERE eski başbakanı Tony Blair, Saddam Hüseyin’in kitle imha silahına sahip olmadığını bilse bile, 2003 yılında Irak’ta savaşa girmeyi meşru kılacak bir neden bulabileceğini söyledi. Irak soruşturmasında ifade vermesine aylar kala BBC’ye konuşan Blair, şunları dedi:

  “Her halükarda Saddam Hüseyin’i devirmenin doğru bir iş olduğunu düşünürdüm. Bu tehdidin doğası icabı farklı argümanlar kullanmak zorunda kalabilirdik. Zira Saddam ve iki oğlu iktidarda kalsa işimiz inanılmaz zorlaşırdı. O bölgeyi doğru biçimde şekillendirmek çok zor olacaktı. Benim o dönemde bu kararı vermem gerekiyordu.” Blair, 2003 yılının mart ayında ABD Başkanı George W. Bush’a destek vererek ülkesini Irak’ın işgaline dahil etmişti.

  Ocakta ifade verecek

  İNGİLTERE’nin hemen hemen tüm askerlerini çekmesinin ardından geçen ay açılan Irak savaşı soruşturması sürüyor. Blair’in de cezai bir niteliği olmayan soruşturmada ocak ayında ifade vermesi bekleniyor. Blair, hatalı istihbarat raporlarına dayanarak bir “kitle imha silahı bahanesi” yaratıp ülkeyi savaşa sokmakla suçlanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı