Dünya Haberleri

  "Saddam atom bombası yapmaya hazırlanıyor"

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, bilim adamlarına atom bombası yapılması konusundaki çalışmalara yeniden başlamaları talimatını verdiği bildirildi.

  The Sunday Times gazetesinin, Salman Yasin Zweir adlı Iraklı muhalif bir mühendise dayanarak verdiği haberde, Iraklı bilim adamlarının bu yöndeki çalışmalarının, 2 yıl önce Ağustos 1998'de Saddam Hüseyin'in BM denetçilerini ülke dışına çıkarmasından 4 ay önce başladığı belirtildi.

  Irak Atom Enerjisi Komisyonu'nda 13 yıl görev yapan Iraklı 39 yaşındaki mühendis Zweir, araştırmaların Bağdat'da El-Cedriye caddesinde bulunan bir araştırma merkezinde yürütüldüğünü kaydetti.

  Gazete, Zweir'in bu araştırmalarda görev almayı reddettiğini, bunun üzerine Iraklı yetkililerin kendisini tutuklayarak işkence yaptıklarını, ancak Zweir'in daha sonra Irak'tan Ürdün'e kaçmeyı başardığını yazdı.

  Mühendis Zweir, Sunday Times'e yaptığı açıklamada, Saddam'ın nükleer araştırmalar yapan ekibinden gurur duyduğunu söyleyerek, ''Saddam Hüseyin, bir atom bombasına sahip ilk Arap ülkesi lideri olmadüşünden hiçbir zaman vazgeçmeyecektir'' dedi.

  DOĞRUDAN KANIT YOK

  Bu arada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (AIEA) sözcüsü Hans Meyer, Zweir'in bu iddialarının inceleneceğini kaydetti.

  BM'nin Irak'taki denetleme misyonu eski başkan yardımcısı Charles Duelfer de gazeteye yaptığı açıklamada, bu iddialardan dolayı ''çok kaygılı'' olduğunu belirterek, ''Irak'ta görev yaptığımız sırada bu yönde araştırmaların yapıldığını gösteren belirtiler vardı, ancak hiçbir zaman bu konuda doğrudan bir kanıt elde edemedik'' dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı