BURSA HABERLERİ

Sadağı Kanyonu Biyolojik Çeşitlilik Ve Envanter Çalışması Başladı

IHA
06 Temmuz 2015 - 13:43Son Güncelleme : 06 Temmuz 2015 - 13:44

SADAĞI KANYONU BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK VE ENVARTER ÇALIŞMASI BAŞLATILDI.

IHA

Bursa İli Karasal ve İç su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi İzleme Çalışmaları Hazırlıkları Başladı.
Bursa İli Karasal ve İç su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi, 2013 yılı Ekim ayı ile 2015 yılı Ocak ayı arasında 450 gün süren çalışma ile tamamlandı. Proje kapsamında yapılan literatür ve arazi çalışmaları sonucunda, çalışma sahasının damarlı bitkiler ve omurgalı hayvanlar envanteri çıkarıldı. Bu envanterde yer alan veriler doğrultusunda izlenmesi gereken gösterge türleri belirlenmiş, özellikli taksonların ve bulundukları habitatların gidişatının izlenmesi açısından önem arz eden izleme göstergeleri tespit edilmiştir.
Bu göstergelerin izlenmesi ile türlerin popülasyon durumları, habitat durumları, bulundukları ve temsil ettikleri ekosistem durumları uzun vadede değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, özellikli türler, habitatlar ve ekosistemler için izleme planları oluşturulmuştur. Her bir çalışma konusu için; izleme düzeyi, izleme zamanı, izlenecek alan, izlemeyi yapacak birim ve izlemenin başarı göstergelerinin neler olacağı izleme planlarında belirtilmiştir. 2015-2017 yılları arasında gerçekleştirilecek Bursa İli izleme çalışmaları Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanmaktadır. Bu çalışmalarda, ilgili üniversiteler ile yapılacak protokoller çerçevesinde konularının uzmanı akademisyenlerden destek alınacaktır.
Bursa İli damarlı bitkiler envanteri çalışması kapsamında 182’si endemik, 35’i ise lokal endemik olmak üzere 112 familyadan 634 cinse ait 1846 damarlı bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 59’u izlemeye konu özellikli bitki taksonu olarak belirlenmiş ve izleme planı yapılmıştır. Damarlı bitki izleme çalışmalarında kullanılacak metodolojinin kurum personelimiz tarafından yerinde uygulanabilmesi amacıyla Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı öğretim görevlileri Prof. Dr. Hulusi Malyer ve Doç. Dr. Ruziye Daşkın’ın katılımı ile ön arazi çalışması gerçekleştirildi. Sadağı Kanyonu’nda gerçekleştirilen çalışmada, koruma öncelikli bitki taksonları incelenmiş, yayılışları ve popülasyon yoğunlukları gözlenmiştir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Sadağı Kanyonu Biyolojik Çeşitlilik Ve Envanter Çalışması Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sadağı Kanyonu Biyolojik Çeşitlilik Ve Envanter Çalışması Başladı haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:06
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı