« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Saçma sapan bir karar"

Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Kadir Şankaya, TFF'nin verdiği kararı eleştirdi.

Emre KOŞAK/BURSA DHA
SON GÜNCELLEME

BURSASPOR TRİBÜN LİDERİNDEN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA 

OLAYLARA KARIŞAN 13 KİŞİ TUTUKLANDI

Mahmut Özgener'in "30 yıldır böyle bir olay görmedim" sözlerini ise Şankaya, "Ben 75 yaşındayım. 75 yıldır böyle saçma sapan karar görmedim" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) oynanmayan Bursaspor-Beşiktaş karşılaşması ile ilgili verdiği kararların yankıları sürüyor. Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Kadir Şankaya Özlüce Tesisleri'nde basın mensuplarına açıklamada bulundu. TFF'nin verdiği kararın ağır olduğunu ifade eden Şankaya, "Katledildi Bursaspor. Böyle infaz mı olur. Sayın Federasyon başkanımız diyor ki, '30 yıldır böyle bir olay görmedim.' Benim yaşım 75, ben 75 yıldır böyle saçma sapan karar ne gördüm, ne duydum. Oynanmayan maçı hükmen mağlup ediliyor. Ben kulüp başkanı olsaydım bu maçın tekrarını isterdim. Sahaya gidilmemiş, otelden çıkıp gitmişsin yanlış bir karar. Ne yazık ki, burada Anadolu kulüplerinin tavır koymasını da beklerdim. Kimseden ses yok. Anadolu kulübüyüz başımıza gelen hadiseyi ibret alsınlar. Onların da başına gelebilir. Bursaspor'un şampiyonluğu federasyona ağır geldi. 'Bu Anadolu takımları ne yapıyor?' diye telaşa düştüler. Sahada oynanmayan bir maçı masa başına kazandırma buna derler" dedi.

"BU MAÇIN OYNANMASI GEREKİYOR"

Kulüpler Birliği'nin de herhangi bir girişiminin olmadığını belirten Şankaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kulüpler Birliği'ne üyeyiz. Onlar da sahip çıkmıyor. Beni madem üye almışsın, benim hakkımı senin koruman gerekir. Benim müracaat etmem mi gerekiyor? Neyi bekliyorlar? Divan Kurulu başkanı olarak yadırgadım. 7 Mayıs 2011 günü tutulan bir tutanak. Sahada bişey olmadığına dair. Bu tutanağa göre o maçın oynanması gerekiyordu. Bu maçın Bursa'da oynanması gerekiyor. Saçma sapan kararı bu federasyon nasıl almış bilmiyorum. Federasyon temsilcisi, kurul üyesi ve müsabaka hakeminin altında imzaları var. Öyle tahmin ediyorum ki bunu tahkim kurulu dikkate alacaktır. Onlara seslenmek istiyorum. Ellerini vicdanına koysunlar. Bursaspor'un kaderiyle oynanmamasını istiyorum. Pendik-Sakarya maçında büyük olaylar çıkıyor ve bu maçlar oynanıyor. Sakaryaspor hükmen mağlup edildikten sonra oynanan bir maç var. Aynı statta bazı olaylar oluyor yine aynı şekilde oynanıyor. 17 yıl önce oynatılan bir maç var. Tahkim kurulunun Bursaspor'a bu cezaların layık olmadığını göreceklerdir. Bursaspor bugün çıkan bir yasa var. Bu yasa ne için çıktı. Kulüpleri korumak için. Sen nasıl koruyorsun Bursaspor'u. Bu nasıl bir koruma? Bunun düzeltilmesini istiyorum ve Bursaspor mahkum edilmiştir. Önümüzdeki günlerde, daha kötü şeyler getirebilir bu karar. Bunun üzerine gidip cezalılar kimse cezalandırılması gerekiyor ve Bursaspor'un mağdur edilmemesi gerekiyor."

ERHAN MENDİ: "İDAMIN KALKTIĞINI SANIYORDUK"

Bursaspor Divan Kurulu Üyesi Erhan Mendi ise alınan kararın çok ağır bir karar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'de idamın kalktığını sanıyorduk. Ama devam ediyormuş, Anadolu takımlarına bir daha sakın şampiyon olursanız Bursaspor'un başına gelenler gelebilir diye gözdağı verdiler. Oynanmayan bir maç. Beşiktaş taraftarına fiili birşey yok. Beşiktaş futbol takıma otelindeyken bir şeye uğramıyor. Buna rağmen maç iptal ediliyor. Dünyanın hiç bir takımına bu şartlarla ağır cezalar verilmiyordur."


Bunları da Beğenebilirsiniz