"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Saçlara mükemmel bakım

Sizce, saçınıza en uygun saç fırçasını bulmak için sadece materyaline ve tipine mi bakmalı? Uzmanlara göre bu sorunun cevabı, kesinlikle hayır! Çünkü fırçalar, saçlarınızın ihtiyaçlarına göre seçilmeli. Saçlarınızın düz ya da kıvırcık, ince telli veya gür olması, yapacağınız alışverişte belirleyici rol oynuyor. Peki, sizin saç fırçanız hangisi dersiniz?

- Elektriklenen saçlar: Saçlarınızdaki elektriklenme sorunu artık iyiden iyiye sinirlerinizi mi bozmaya başladı? Üzülmeyin; elektrik yüklü saçlar için en ideal olanı iyonize fırçalar. Bu fırçalarda bulunan ve saçın elektriklenmesini önleyen milyonlarca saten iyonu, fırçalama sırasında serbest kalıyor.
- Düz saçlar: Kürek şeklindeki geniş saç fırçaları, özellikle uzun saçlar için geliştirilmiş. Fırça tellerinin uçlarındaki minik lastik ya da plastik topuzlar, fırçalama sırasında saç derisine de masaj yapıyor. Böylelikle kan dolaşımı harekete geçiriliyor ve saç tellerinin uzaması hızlanmış oluyor.
- Dalgalar ve dolgunluk: Yuvarlak fırçalar, dalgaları belirginleştirmek için saç tasarımcıları tarafından sıklıkla kullanılır. Tutam tutam ayırdığınız saçları ince bukleler halinde fırçayla sabitleyin ve fön tutun. Fön sıcaklığı geçtikten sonra fırçaları açın. Bu arada iri yuvarlak fırçalar, saçlara uçlarına kadar hareket kazandırır ve her bir saç teline dolgunlaştırır, bunu unutmayın.
- Bukleler: İster doğal ister yapay olsun, güçlü buklelere sahip saçlar ancak bir tarak yardımıyla ehlileştirilebilir. Geniş aralıklı dişlere sahip olması gereken bu taraklar, aynı zamanda saçın elektriklenmesini de önler.


Kalın ayak bileklerini fitness’la inceltin

Ayak bileğinin kalınlığını, kilolar ve genetik faktörlerin yanı sıra ayakkabı seçimi, beslenme biçimi, yaptığınız spor hatta kimi hastalıklar da etkileyebiliyor. Ama bu olumsuzlukları gözünüzde büyütmeyin çünkü doğru egzersizle ince ayak bileklerine sahip olmak mümkün. Konuyla ilgili spor eğitmeni Özgür Güngör’ün görüşlerini aldık.

Spor eğitmeni Özgür Güngör, ayak bileklerinin kalınlığından şikayet edenlerin, ayak kemiklerinin yoğun kullanıldığı sporları değil bacaklardaki tüm kasları çok yüklenmeden çalıştıran dans ve yürüyüş gibi sporları tercih etmeleri gerektiğini söylüyor: “Koşu ve tekme vuruşu ağırlıklı Uzak Doğu sporları, bacakları çok çalıştırır. Vücut, kemikleri korumak için o bölgelerdeki kasları kalınlaştırır, geliştirir ve bilekler de bundan dolayı kalınlaşabilir.
Ayaklarda iki önemli kas vardır: Ön kısımdan geçen ‘tibialis anterior kası’ ve arka kısımda yer alan ‘Aşil tendonu’. Ön taraftaki kas, ayağı yukarı kaldıran kastır. Genellikle yokuş yukarı hızlı yürüyüşlerde bu kasta ağrı hissedersiniz. Özellikle sürekli topuklu giyen kadınlarda bu kasta aşırı uzamaya bağlı sorunlar ortaya çıkabilir.
Parmak ucumuza yükselmemizi sağlayan Aşil tendonu da topuklu giyildiğinde aşırı kısalmaktadır. Aşil tendonunun bağlı olduğu kasların esnetilmesi gerekir. Bu iki kas grubunun çalıştırıldığı, hafif yükte çok tekrarlı çalışmalar, o bölgedeki sorunları hafifletir, yağlanmayı önler ve ayak bileklerine estetik bir görünüm kazandırır. Yürüyüş (düz veya hafif yokuş aşağı) ve bisiklet egzersizleri (düşük yükte) de ayak bileklerinin incelmesine yardımcı olur.”


2011 sezon makyajında odak noktası gözler

Yeni, sıra dışı ve heyecan verici şekilde egzotik... 2011 makyaj trendi, kadınları yine şaşırtacak gibi görünüyor. Peki, podyumların müjdelediği renkleri günlük hayata nasıl uyarlayacağız?

Dumanlı ve ‘nude’ göz makyajları-nın ardından, yakında gözlerde yeni renklere ve formlara alışmak durumunda kalacağız. O yüzden şimdi tüm önyargılardan uzaklaşma zamanı.
2011 sezonunu müjdeleyen en sıra dışı renkler, Oscar de la Renta’nın kreasyonunu tanıtırken cesurca kullandığı egzotik yeşil, Giambattista Valli’nin sadece alt kirpik diplerinde tercih ettiği beyaz ve Marc Jacobs’ın vinil parlaklığı oldu. Tabii, bu trendleri günlük hayata geçirirken iki önemli kuralı göz ardı etmemek gerek...
1- Sezon sıra dışı renklere gebe olsa da, ilk kural kalbinizin rengine sadık kalmanız. Çünkü her şeye rağmen 2011 tek bir far nüansını öne çıkarıyor. Bu yüzden tamamlayıcı renkler ile sanatsal gölgelemelerden uzak durmakta fayda var.
2- Gözün genel yapısını etkilemeyen uygulamalara devam... Bir renge verilen teklif ne kadar fazla ise handikap da o derece somut olarak kendini gösterir.

YOKUŞ DEĞİL DÜZ YOLDA YÜRÜYÜN

- Düz konumdaki bir koşu bandında yürümek veya düşük yoğunlukta yapacağınız bisiklet egzersizi, ayak bileklerini inceltme konusunda size yardımcı olacaktır.
- Dikkat! Yokuş yukarı yürümekten kaçının. Unutmayın, ayak bileği vücudumuzda en çok baskı altında olan eklemdir.
- İdeal kilodan uzaklaştıkça ayak bilekleri daha çok baskı altında kalır ve kalınlaşma eğilimine girer. Öncelikle ideal kilonuza ulaşmayı amaç edinin.
- Yolda yürümek yerine esnek zeminli koşu bantlarını tercih edin.

EDİTÖRDEN...

Benim sevgilim bir tane...

Sevgililer Günü için hayatınız-daki özel erkeğe ne alacağınıza hâlâ karar veremediyseniz, Tekin Acar Cosmetics Mağazaları’ndaki 14 Şubat fırsatlarının devam ettiğini hatırlatalım. İşte önerimiz; DKNY standlarından yapacağınız DKNYmen 100ml. alışverişlerinize 64 TL değerindeki DKNYmen Deo Stick hediye ediliyor. Bir taşla iki kuş yani...

Dudaklarda renkli parlaklık

Makyaj markası Make-up Studio’nun piyasaya sürdüğü ürünler arasında yeni dudak parlatıcısı öne çıktı. Yapışkan olmayan, ince bir yapıya sahip lipgloss, içeriğindeki satenimsi balmumları ve nem veren yağlar sayesinde dudakları parlak gösteriyor. Ürünün dört farklı renk seçeneğinin yanı sıra transparan olanı da var.

X