Saçlar neden dökülür

18 Kasım 2008 - 12:59Son Güncelleme : 18 Kasım 2008 - 16:29

Saçlarınız çok mu dökülüyor? İşte saç dökülmesine neden olan 7 faktör ve tedavi önerileri...

Eğer saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yalnız olmadığınız açık! Kadınlar ile erkeklerde görülen saç dökülmelerin nedenleri farklıdır. Kadınlardaki çoğu saç dökülmesi yani erkek tipi dökülmelerin daha kolay tedavi edilebilir. İşte saç dökülmesine neden olabilen bazı faktörler..      

Demir eksikliği: Kansızlığa bağlı, demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesine neden olabilir. Ancak kendi kendinize demir içeren vitaminler almayın çünkü fazla demir de bazı hastalıklara neden olabilir. İlk olarak kan sayımı yaptırarak demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenin.

Tiroid: Aşırı çalışan ya da çalışmayan tiroid saç dökülmelerine neden olabillir.

Östrojen seviyesinin düşük olması: Çoğu kadın menopozdan sonra veya bu sırada saç dökülmesi sorunu yaşayabilir.

Gebelik öncesi hormon değişiklikleri: Anne adayları ilk 6 ay boyunca yaşadıkları hormonal değişimlerin sonucu saç dökülmesi sorunu yaşayabilir ancak hormonları normale döndüğünde saçlar yeniden çıkabilir.

Telogen effluvium: Uzun bir dönem içinde saçta yaygın olarak görülen incelme ve dökülmedir. Hamilelik, hastalıklar ya da stres gibi faktörler etkili olabilir.

İlaçlar ya da tedavi: Çocu ilaç ya da tedavi saç dökülmesine neden olabilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız doktorunuzla konuşarak tedavinizin gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.

Yüksek seviyede A vitamini ya da Selenyum: Eğer ihtiyacınızdan fazla A vitamini ya da selenyum aldıysanız bu tür bir son uçla karşılaşabilirsiniz.

Sigara saç dökülmesine neden oluyor

Erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda sigara içmenin de saç dökülmesini artırabileceği belirlendi. Kadınblar üzerinde bu yönde henüz bir çalışma olmamasına rağmen, sigaranın bu tür sonuçlar doğurabileceği açık.

Saçlarınız dökülüyorsa ne yapmalısınız?

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken saç dökülmenizin ne zaman başladığı, sebeplerinin ne olabileceğini belirlemek ve saçlarınızı tamamen kaybetmeden önce uzmandan yardım almak. Öncelikle kan tahlili yaptırarak demir, tiroid, östrojen (kadınlar için) hormonu seviyenizi ölçtürmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz bunlarda eksiklik görmediyse o zaman sorun genetik olabilir.


 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • Edip Aker 6.8.2008 12:30:34
  Saçların dökülme sebeplerinden biri ve en önemlisi ırsidir.Unutmayalım.Kırk çeşit hastalık,kalıtım yolu ile geçiyor.
 • ERBAY EREN 5.8.2008 20:12:33
  Evet Bende Farkındayım İlk Olarak Sigara Ve Demir Eksikliği Olarak Tahmin Ediyordum Burada Kanıtlamış Oldum.Sigarayı Bıraktım.Ve Kansayımım Düşük Yani Demir Eksikliği Var Onunda İlacını Aldım Kulanıyorum Ve Saç Dökülmesi Durdu Şimdilik.Herşey Sizin Elinizde Siz Neden Döküldünü Daha İyi Bilirsiniz..
 • necdet yıldız 5.8.2008 16:52:02
  saç bakım kremi almaktansa böyle bir problem olduğunda ilk olarak dr a gidip kan tahlili yaptırmalıyız.özellikle kuaför arkadaşların alıp okumasını isterim bu yazıyı
 • Edip Aker 5.8.2008 15:19:01
  Sahanın uzmaları,yüz çeşit hastalıktan 75'in sebebinin stres olduğunu söylüyorlar.
 • RAFET AKSARI 5.8.2008 14:47:53
  Bunun yaşı,başı yok bazı bünye çabuk atıyor.
 
Haberlergüvenlik kamerasıraporpilotuçak düştüRio Olimpiyat OyunlarıA Milli Basketbol Takımıkadro