Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Saçın yanan kadın soluğu kuaförler odasında alıyor

  A.A
  14.10.2008 - 10:44 | Son Güncelleme: 14.10.2008 - 10:50

  Güzellik Uzmanları ve Manikürcüler Odası Başkanı Bekir Yiğittürk, her hafta çok sayıda kadının, kuaför salonunda boya uygulaması sırasında “saçlarının yakıldığı” gerekçesiyle şikayetçi olduğunu bildirdi.

  Ankara Kuaförler, Yiğittürk, Ankara'da 4 bin adet berber dükkanı, 2 bin 400 adet de kuaför bulunduğunu belirterek, 300 civarında da “ruhsatsız berber ve kuaför dükkanı”nın faaliyet gösterdiğini söyledi.

  “Her eline makası alanın” kuaför dükkanı açmasını onaylamadıklarını ifade eden Yiğittürk, kimsenin de açılan iş yerlerinden kaçının ruhsatlı olduğunu, kaçının olmadığını sormamasını eleştirdi. Lisansı bulunmayan kuaför ve berberlere gidilmemesi uyarısında bulunan Yiğittürk, şöyle devam etti:

  “Her hafta çok sayıda kadın gittiği kuaför salonunda boya uygulaması sırasında 'saçlarının yakıldığı' gerekçesiyle odamıza şikayetçi oluyor. Şikayet sayısı ayda 20'yi buluyor. Bir kısmının da bize ulaşamadığını düşünüyoruz. Kadınlarımız saçlarının sağlığı ve güvenliği için ucuz tarifeyle iş yapan ve lisansı bulunmayan kuaför ve berberlere itibar etmesin. Kadınların yanlış uygulamalar sonucu saçlarının tel tel koptuğu ve yandığını gözlemliyoruz. Özellikle ucuza boya yapanların çoğunda kalitesiz boya malzemesi kullanılıyor. Saç yapımının belli bir maliyeti vardır. Röfle yaptırmanın bedeli odamızca belirlenen tarifelere göre 200 YTL'dir. Ancak bugün başkentteki kuaför ve berber dükkanları çok daha ucuz fiyata röfle yapıyor. Sonrasında da aldığı hizmetten memnun olmayan ve saçı yanan kadın, şikayete bize geliyor.”

  Saç yapımında kullanılan malzemenin kaliteli olması gerektiğini belirten Yiğittürk, kuaförlüğün bir sanat işi olduğunu söyledi. Meslek odalarına yetki verilmesini isteyen Yiğittürk, yetkisi bulunmayan bütün iş yerlerinin kapatılmasından yana olduğunu belirtti.

  SONBAHAR-KIŞ SAÇ MODASI

  Saçlarda her yıl ve her mevsim farklı uygulamaların gözde olduğunu ifade eden Yiğittürk, yazın kadınlara rahatlık sağlayan ve sık kullanılan permanın kış mevsiminde tercih edilmediğini söyledi.

  Sonbahar ve kış sezonunun ana renklerini kumral, ateş kızılı, röfle ve gölgelerin oluşturduğunu bildiren Yiğittürk, ayrıca “uzun saç ve topuz” modellerinin moda olduğunu belirtti.

  Yiğittürk ayrıca usta ve işinin ehli bir kuaförün, müşteri olarak salonuna giren kadının, yüz şekline göre en uygun model, kesim, şekil ve rengi bulma maharetine sahip olması gerektiğini de sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı