Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  "Saç kurutma makinesi daha tehlikeli"

  Tevfik AKAN/ERZURUM, (DHA)
  19.11.2009 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Turkcell'den gelen açıklama şaşırttı: "Saç kurutma makinesi baz istasyonundan daha tehlikeli."

  ERZURUM’daki çağrı merkezinde basın mensupları ile kahvaltı yapan Turkcell İş Desteklemeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Senem Kocabaş, Türkiye’deki baz istasyonlarının dünya standartlarının üstünde olduğunu savundu. Kocabaş, “Evlerimizde sıkça kullandığımız elektronik eşyalar, hemen hemen her gün kullandığımız saç kurutma makineleri bile sağlık açısından daha tehlikeli” dedi.

  Erzurum’da 2005 yılının aralık ayında hizmete giren ve 850 kişinin çalıştığı çağrı merkezini gezen Turkcell İş Desteklemeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Senem Kocabaş, çağrı merkezi için Erzurum’a 4 milyon dolar tutarında bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye genelindeki çağrı merkezlerinde bir günde müşterilerle 2 milyon defa temas kurulduğunu ifade eden Kocabaş, “Geçtiğimiz yıl ise toplam 101 milyon çağrı, 285 milyon dikakalık görüşme gerçekleştirildi. Çağrı merkezleri konusunda dünya lideri olan Hindistan’a ulaşmak en büyük hedefimiz. Ülkemizde 300 civarında olan çağrı merkezlerinde 35 bin müşteri temsilcisi görev yapıyor” dedi. Konuşmasında baz istasyonlarının sağlığa zararlarına da değinen Senem Kocabaş, şunları söyledi: “Baz istasyonları konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği bir standart var. Bu standarta göre metrekayere 40 volt elektro manyetik alan oluşması normal. Türkiye’de ise bu rakam metrekareye 10 volta kadar indirilmiş durumda. Dünya standartlarının dörtte biri. Bizler zaman zaman şikayet alıyoruz. Özellikle, ‘Ege denizinden, Yunan adalarından sinyal alıyoruz. Türkiye’den alamıyoruz’ diyenler var. Nedeni, Yunanlıların sinyallerini 60 volt olarak göndermelerinden kaynaklanıyor. Ancak biz standartlara uymak zorundayız. Lisansımızda da bu tescillidir.”

  Evlerde kullanılan elektronik cihazların baz istasyonlarından daha sağlıksız olduğunu savunan Senem Kocabaş, “Evlerimizde sıkça kullandığımız elektronik eşyalar, hemen hemen her gün kullandığımız saç kurutma makineleri bile sağlık açısından daha tehlikeli Cep telefonlarının tarihçesine bakarsak son 20 yıl içerisinde buna ilintili olarak kanser vakalarında artış olmamıştır” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı