"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Saç dökülmesine karşı tıbbi küf

Saç dökülmesi yaygın ve sık görülen bir sağlık sorunudur. Yaşamınızın herhangi bir döneminde bu sorunu siz de yaşayabilirsiniz.

Araştırmalar, saç dökülmesinin kadınlarda da görüldüğünü, 20 yaşın üzerindeki her kadının, yaşamının herhangi bir döneminde saç dökülmesi nedeniyle tıbbi yardıma ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Son yıllarda tıbbi küf olarak tanımlanan özel bir küfün ise özellikle kadınlarda sık görülen hormonal olmayan saç dökülmelerinde son derece etkin bir tedavi aracı olduğunu gösteren güvenilir çalışmalar var.

Saçın esas maddesi keratin’dir. Saçlarınızı beslemek, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız bir kuralı hiç unutmamalısınız: Saç sadece kökünden beslenir. Saçlarınızı daha iyi beslemek için işe, doğru ve dengeli bir beslenme planı yaparak başlamalısınız. Dışarıdan yapacağınız çabalardan sonuç alamazsınız. Saç bakımı ürünleri saçın yıpranmış görüntüsünde kısa süreli değişmeler dışında pek yarar sağlamazlar. Bu ürünlerle saçlarınızı daha temiz ve bakımlı tutabilir, dış etkilerin oluşturduğu yıpranmanın sonuçlarını bir süre gizleyebilirsiniz. Saç bakım ürünleri ile saçınıza sadece bir dış bakım sağlayabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatalım: Saçınız için gerekli olan besin unsurları saça sadece kan yolu ile ulaşabilirler. Saçınız için gerekli besin unsurlarını ağız yolu ile doğal besinler veya besin destekleri ile alabilirsiniz.

Saç dökülmelerinin hormonal, metabolik, mikrobik pek çok sebepleri var. Sorunun kaynağını araştırın. Demir, çinko veya başka bir besin unsurunun yetersiz alımı ile ilişkili olup olmadığını öğrenin. Yanlış planlanmış dengesiz ve çok düşük kalorili diyetlerin de saçınızı dökebileceğini unutmayın.

Sorunu, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinlerin ona yalnızca kan dolaşımı ile ulaşabileceğini unutmadan çözmeyi deneyin.

Saç dökülmeniz beslenmenize ilişkin sorunlardan kaynaklanıyorsa, kalsiyum, çinko, selenyum gibi minerallerin, p-aminobenzoik asit, keratin, sistin ve tiamin gibi besin unsurlarını ihtiva eden bazı hazır ürünlerin veya besinlerin ağız yoluyla alımı halinde yardımcı olabileceklerinden şüphe etmeyin!

BİR HATIRLATMA

Son yıllarda tıbbi küf olarak tanımlanan özel bir küfün özellikle kadınlarda sık görülen hormonal olmayan saç dökülmelerinde son derece etkin bir tedavi aracı olduğunu gösteren güvenilir çalışmalar var. Bu küf, ilk kez 1970’li yıllarda Almanya’da kullanıma verildi. Tıbbi küfün tiamin, keratin ve sistin ile birlikte kullanımının daha etkili olduğunu ise 1990 sonrasında yapılan yeni ve güvenilir çalışmalar gösterdi.

Saç dökülmesini durdurmak, saç hasarını önlemek istiyorsanız çözümün dıştan değil içten geldiğini unutmayın. Önce doğru ve dengeli bir beslenme planı yapın, stresten, üzüntüden, uykusuzluktan uzak bir yaşam planı yapın. Gerektiğinde bir uzman danışmanlığı alarak yukarıda belirtilen besin unsurlarını bir arada içeren yeni ve etkili ürünlerden yararlanın.

SAÇ KAYBINI ARTIRAN ETKENLER

Tükenmişlik durumu, stres

Ateş, enfeksiyonlar

Tiroid bozukluğu gibi bazı hormonel ve metabolik hastalıklar (Tiroid bezi tembelliği)

Kansızlık

Mevsimsel dökülmeler

Hamilelik ve emzirme dönemleri

Beslenme bozuklukları, bilinçsiz ve ağır sık tekrarlanan diyet rejimleri, alkol bağımlılığı

Kanser tedavileri gibi ilaçların kullanımı

Zehirlenmeler

Radyasyon

GERÇEKLER VE RAKAMLAR

Saç sayısı: Her insanda 100.000 - 150.000

Saç yoğunluğu: 200/cm²

Çapı: 0.1 mm

Her bir saç telinin aylık uzama miktarı: 1 cm

Bir günde toplam saç uzaması: 20-30 m

Günde kaybedilen toplam saç sayısı: 50-100

NASIL YAŞIYORLAR

BETÜL MARDİN (İş kadını)

77 yaşındayım. Boyum 1.65 m, kilom 63. Sabah kahvaltısında kendimi bildim bileli greyfurt suyu içerim ve ardından yoğurt yerim. Bir süredir yoğurtla birlikte müsli de yiyorum. Kahvaltıdan yarım saat sonra şekersiz, sütsüz, sert bir kahve içerim. Öğle yemeğinde eğer ofisteysem kaşar peynirli bir tost yer ve ayran içerim. Her öğle yemeğinden sonra mutlaka bir meyve yerim. Eğer öğle yemeğini dışarıda yiyorsam sebze, salata, zeytinyağlı yemekler yemeye özen gösteririm. Genellikle beyaz et (tavuk-balık) yemeye çalışıyorum. Onu da günde bir öğün yediysem öteki öğünde yemem. Ayda en fazla iki kez kırmızı et yerim. Her gün yediğim bir öğünde mutlaka pilav, makarna ya da patates bulunur. Bütün gün hiç şeker almadığım için günde bir öğünde mutlaka tatlı yerim. Mümkün olduğunca tuz kullanmam, ekmek yerine ise grissini tercih ederim. Her sabah bir bardak çay, öğleden sonra yeşil çay, akşam ise melisa ya da nane çayı içerim. Eskiden bir sigara tiryakisiydim. 30 yıl boyunca günde 2-3 paket içtim. Yıllar önce bıraktım. Her gün bana gerekli bütün mineral ve vitaminleri içeren bir vitamin alıyorum. Uykuya çok düşkünümdür. Her gece en az 7 saat uyumaya özen gösteririm. Her sabah 20 dakika spor yaparım. Özellikle kasları kuvvetlendiren lastik bantları kullanırım. Mesleğim sayesinde fevkalade hareketli bir yaşantım var. Ofiste masa başında asla oturamam. Ailemde astım ve alerjik bir takım rahatsızlıklar görülmüştür. Artiritten dolayı ağrılarım çoğaldığı zamanlar Voltaren ve Panadol alıyorum.

PROF. MÜFTÜOĞLU’NUN YORUMU

Greyfurt suyu, yoğurt ve müsli ile zenginleştirilmiş bir sabah kahvaltısı çok iyi bir seçim. Yoğurt, protein karbonhidrat ve yağın dengeli bir karışımı olması yanında, ihtiva ettiği yüksek miktardaki kalsiyumu, kazein ve B grubu vitaminlerle çocukluktan yaşlılığa her yaşın en iyi besin seçimlerinden biridir. Greyfurt olağanüstü değerli bir meyve. Potasyum, C vitamini ve likopeni ile güvenli ve zengin bir karışım. Müsli ise tüm tahılların oluşturduğu kurutulmuş meyvelerle daha da güçlendirilen çinko, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller ile B ve E vitamini deposu. Sevgili Betül Mardin’i bu muhteşem seçimlerinden dolayı kutluyorum. Öğle yemeği seçimleri genelde dengeli, keyifli ve lezzetli. Aslında akılcı besin seçimleri konusunda tam bir uzman olduğunu söylemek bile mümkün. Yeşil çay, melisa çayı, böğürtlen ya da elma çayı. Bitkisel çayların neredeyse tümü güçlü birer antioksidan tableti kadar yararlı ve etkili. Meyve çaylarının renklendirici, tatlandırıcı veya yapıştırıcı gibi vitamin kapsüllerinin yapımında kullanılan katkı maddelerini ihtiva etmemeleri de önemli bir avantaj. Betül Mardin hanımefendinin egzersiz ve uykuya ilişkin seçimleri de sağlıklı. Huzurlu, keyifli ve sağlıklı nice uzun yılllar diliyorum...
X