"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Saç dökülmesine doğal bir çözüm: Ceviz

Uzun yıllardır saçlarımın dökülmesinden yakınıyordum. Büyük bir şans eseri bu sorunuma doğal bir çare buldum: Ceviz! Kulağa inanılmaz geliyor ama ben denedim ve faydasını gördüm.

Feyza Hanım, ben 36 yaşında bir okurunuzum. Size ABD’den yazıyorum. Uzun senelerdir saçlarımın dökülmesinden yakınıyordum. Büyük bir şans eseri bu sorunuma son derece doğal bir çare buldum: Ceviz! Kulağa inanılmaz geliyor ama ben denedim ve faydasını gördüm.
Saçlarım ergenlik döneminden beri yoğun miktarda dökülür, ancak büyük oranda yerine gelirdi. Fakat son 10 senedir yerine gelme hızı azaldı, hem saç tellerim inceldi hem de saçlarım gürlüğünü yitirdi.
Defalarca kan tahlili yaptırmama rağmen bir sonuç alamadım. Tiroit, demir eksikliği gibi saç dökülmesine yol açan herhangi bir sebep de bulunamadı.
Artık umudumu yitirmişken, bir yakınımın her gün iki avuç kadar ceviz yiyerek bir deri sorunundan kurtulduğunu öğrendim. Her şeyi denemeye razı olduğum için günlük yemek listeme 1 bardak ceviz ekledim. Sonuç inanılmazdı. İki aydır her gün uyguluyorum ve saç dökülmem tamamen durdu. Günde belki -abartmıyorum- 200 tel saç kaybeden ben, şu anda 20 tel bile kaybetmiyorum.
Yemek alışkanlıklarımda ve günlük yaşamımda bundan başka hiçbir değişiklik yapmadığım için bunun ceviz sayesinde olduğuna eminim.
Üstelik saçımı her ay boyamaya ve saç şekillendirme ürünleri kullanmaya devam ediyorum.
Sizden ricam, köşenizden büyük kitlelere ulaşabildiğiniz için bu konuyu benim gibi saç dökülmesi sorunu yaşayan okurlarınıza duyurmanız.
1 bardağa yakın cevizi her gün yemeliler. Kilo almaktan korkanlara cevabım; eminim her gün kalorisi yüksek ve besin değeri düşük bir sürü gıda tüketiyorlardır. Bir bardak hazır meyve suyu ya da kola, 1 dilim kek, atıştırılacak bir avuç cipsten fedakârlık etmek o kadar zor olmasa gerek.
Cevizin saç dökülmesinde bu derece etkili olduğu hakkında bugüne kadar bir yayına rastlamadığıma inanamıyorum. Bu kadar doğal ve kolay bir çözüm varken birçok saç ürününe para harcamayın.
Rumuz: Avukat P.M

Verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler. Beyin şeklindeki cevizin beyin sağlığına çok yararlı olduğunu biliyordum ama saç dökülmesini giderdiğini ilk kez duydum. Benim de saçlarım çok dökülüyor, tavsiyenizi hemen deneyeceğim ve sonucu okurlarımla da paylaşacağım.

Görüntümü değiştirdim şimdi çok pişmanım

Güzin Abla, ben eskiden pek dikkat çekmeyen bir kadındım.Çocukluğumdan beri manken olmak istiyordum. Bir gün cesaretimi toplayıp bir ajansa başvurdum, ancak daha ilk elemede beni attılar.O günden aklımda kalan tek şey, oradaki adamın aşağılayıcı davranışıydı.
Sonra yurtdışına çıktım ve orada kendimi tamamen yeniledim. Adımı, suratımı, vücudumu değiştirdim. Yıllar sonra da Türkiye’ye döndüm.
İnsanlar beni artık sadece güzel olduğum için kullanıyor. Kendimde yaptığım değişiklikler için çok pişmanım. Eskiden hiç değilse gerçek arkadaşlarım vardı, artık o da yok.
Rumuz: Pişman

Kendini neden kullandırıyorsun kızım, aklınca geçmişinden intikam mı alıyorsun? Bence hatalısın.
Pişman olmak yerine düzgün bir yaşam tarzı benimsemelisin. O zaman iyi dostlar da edinebilirsin.
Yoksa giderek bu oyun seni yok edebilir. O zaman pişmanlık da fayda etmez...

X