İZMİR HABERLERİ

Sabuncubeli Tüneli için yeni ihale yapılacak

AA / Tolga Albay
27 Ocak 2015 - 11:47Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 11:48

- İzmir ve Manisa'yı 4 kilometrelik tünellerle birbirine bağlayacak Sabuncubeli Projesi'nde yapım ve işletmeyi üstlenen firmanın iflas erteleme için mahkemeye başvurması nedeniyle yeni ihale sürecinin başlatılacağı belirtildi - Karayolları 2. Bölge Müdürü Uraloğlu: "Yeni ihale süreci 2 ay gibi bir sürede tamamlanabilirse projeyi 2016 yılı içinde hizmete açabiliriz"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - İzmir ve Manisa arasındaki Sabuncubeli Geçidi'ni 4 kilometrelik tünellerle aşmayı planlayan ancak yapım ve işletmeyi üstlenen firmanın iflas erteleme için mahkemeye başvurması nedeniyle duran proje için yeniden ihale yapılacağı belirtildi.

Türkiye’de araç trafiğinin en yoğun olduğu akslardan İzmir - İstanbul arasındaki karayolunun en zor bölümü olan Sabuncubeli Geçidi’nden emniyetli ve hızlı geçişin sağlanması amacıyla başlatılan tünel projesinde yeni bir aşamaya gelindi.

Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan ihaleyi 2011 yılında kazanan konsorsiyumun ana hissedarı olan Koçoğlu Şirketler Grubu'nun iflas erteleme talebiyle mahkemeye başvurduğunu, projeyi finanse eden kurumlarla yapılan anlaşmaya göre bu durumun kredi sözleşmesinin feshini gerektirdiğini anlattı.

Projenin aksamadan ilerleyebilmesi için projeyle ilgili olan ve istenen kriterlere sahip bir kaç firmayla görüşme yaptıklarını ifade eden Uraloğlu, şöyle konuştu:

"Projeyle ilgilenen firmalar bankalarla yaptıkları görüşmede ilgili sözleşmeyle getirilen şartların kendilerine uygun olmadığını belirtti. Bu nedenle yeni bir ihale açmadan projeye devam etme olanağı kalmadı. Kredi sözleşmesine göre süre 27 Ocak Salı günü doluyor. Projenin artık fesh edileceği gözüküyor. Bu duruma göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yeni bir ihaleye çıkacak. Bakanlık takdirine göre ya yap-işlet-devret ya da milli bütçeden karşılanmak üzere ihale yapılabilir.

Projede şu ana kadar 2,5 aylık bir gecikme oldu. Eğer ihale konusuna hemen karar verilir ve 2 ay içinde ihale yapılırsa projeyi planlandığı gibi 2016 yılı sonuna kadar bitirip hizmete açabiliriz. Ancak daha uzun bir ihale süreci, yeni bir tarih vermeyi gerekli kılabilir."

- Yüzde 30'u tamamlandı

Uraloğlu, projeyle 4 kilometrelik iki tüpün yapılacağını, son durum itibarıyla projenin her iki tüpte bin 500 metre seviyesine geldiğini belirterek projenin yüzde 30 oranında tamamlandığını ifade etti.

Projede çalışan işçilerin alacaklarıyla ilgili mesafe alınamadığını dile getiren Uraloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşçilerin 3 aylık alacakları var. Orada bizim yasal sorumluluğumuz yok ama insani sorumluluk gereği genel müdürlüğü olarak konuyu yakından takip ediyoruz. Firmanın hesaplarını inceliyoruz. Bizden bir alacağı doğarsa firmayı zorlayarak öncelikli olarak işçi ücretlerinin ödenmesini sağlayacağız"

Sabuncubeli Tünelleri Projesi için 1 Haziran 2011'de yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen ihaleyi Koçoğlu Şirketler Grubu liderliğindeki konsorsiyum kazanmış, projenin temeli 9 Eylül 2011'de atılmıştı.

İzmir ve Manisa arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirecek proje kapsamında 4 bin 80 ve 4 bin 74 metrelik iki tünelin açılması ve toplamda 6,5 kilometre bağlantı yolu yapılması öngörülüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sabuncubeli Tüneli için yeni ihale yapılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2015 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sabuncubeli Tüneli için yeni ihale yapılacak haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı