Ege Haberleri

  Sabun yapmayı öğrendiler şimdi pazar arıyorlar

  Doğan ZELOVA / GELİBOLU
  25.12.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kursta kadınlar, daha çok hediyelik ve süs eşyası olarak kullanılan meyve, çiçek görünümlü sabunlar üretmeye başladı. Kadınlar ürettiklerini gelire çevirmek için ayrıca pazar arayışına başladı.

  Halk Eğitim Merkezi'nin Gelibolu'da açtığı onlarca kurstan biri olan sabundan çeşitli nesneler yapma, ilk kez düzenlenmesine rağmen kadınlar tarafından yoğun ilgi gördü. Üç ay sürecek kursa 30 kadın katıldı. Eğitmen Saliha Uzun'un öğreticiliğinde 30 kadın, tamamen doğal malzemeler kullanarak başta meyve olmak üzere, çiçek ve farklı nesnelerin benzeri güzel görünümlü ve hoş kokulu sabunlar üretmeye başladı. Her gün 09.00-12.00 saatleri arasında eğitim gören kadınlar bir ay gibi bir sürede işi ilerletti. Hamarat eller, ortaya çıkardıkları ürünleri gelir kaynağına dönüştürmek için pazar arayışına girdi. Eğitmen Uzun'un daha önce görev yaptığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki bir firmanın da aralarında bulunduğu bir kaç yer kadınların ürettiği çeşitli şekillerdeki sabunlara talip oldu. Uzun, ayrıca isteğe göre sipariş alarak da sabun üretimine gitmeyi planladıklarını da kaydetti.
  Sabun yapmayı öğrendiler şimdi pazar arıyorlar
  Sabun yapımını Kastamonu'da öğrendiğini belirten eğitmen Saliha Uzun, Çanakkale çevresinde ilk kez bu kursu açtıklarını belirtip, "Gelibolulu kadınlar bu kursa yoğun ilgi gösterdi. Bu iş tıpkı benim de öğrendiğim zamanlardaki gibi onlara adeta bir terapi gibi geliyor. İlk olarak sabunu rendeleyip sonrasında hamur haline getiriyor ve şekiller veriyoruz. Böylelikle bildiğimiz o sabun görüntüsünden çok farklı şekiller yaratarak, birbirinden güzel kokuların karışımıyla adeta sanat eserleri ortaya çıkıyor. Bütçesine katkı yapmak isteyenler bu işten elbette para kazanabilir. Bunun için ürünlerin satılacağı pazarları bulmalıyız" dedi.
  Sabun yapmayı öğrendiler şimdi pazar arıyorlar
  Kursiyerlerden Fatma Göç, sabun hamurundan elma yaptığını belirterek, "Daha önce bu tür sabunları Edirne'de görmüş ve nasıl yapıldığını merak etmiştim. Halk Eğitim Merkezi7nin Gelibolu'da bu kursu açtığını öğrenince hemen katıldım. İyi ki de burada yer aldım. Gerçekten çok zevkli bir iş. Hem boş vakitlerimizi değerlendiriyoruz hem de güzel hediyelik süsler yapıyoruz. En yakın zamanda da yaptıklarımızı satıp, değerlendirmek istiyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı