GeriFutbol Sabri Ugan Arda'nın kitabını yazdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabri Ugan Arda'nın kitabını yazdı

Sabri Ugan Arda'nın kitabını yazdı
refid:16698071 ilişkili resim dosyası

Ünlü spor spikeri Sabri Ugan, anlatmakla yetinmedi, bir de kitap yazdı…

“Bu kitap; hayal kuran ve kurduğu hayali gerçekleştirmek için bir örneğe ihtiyacı olan çocuklar için yazılmıştır... “Arda Turan – Aslan Yürekli Kaptan”

Sabri Ugan böyle söylüyor ama; başlık Galatasaraylılar’ın ilgisini çekse de, eleştirileri  beraberinde getiriyor…

Soru şu: Arda Turan ne yaptı ki, hakkında kitap yazma gereği duydunuz?

Ünlü spiker bu sorunun kırması zor bir önyargıdan kaynaklandığını savunuyor:

“Kitabı okumayan insanların bu yaklaşımını -kabul etmesem bile- anlayabiliyorum. Oysa bu kitap bir başarı ya da başarısızlık hikayesi anlatmıyor. Ben hikayemde henüz 6-7 yaşlarındaki Arda’nın elinden tuttum, delikanlı çağına getirdim ve Galatasaray’ın ilk lig 11’inde, Ali Sami Yen Stadı’na ayak basışıyla noktaladım”

ARDA TURAN / ASLAN YÜREKLİ KAPTAN genç futbolcuların ve ailelerinin yapmak zorunda kaldığı fedakarlıkları anlatıyor ve satır aralarına serpiştirdiği cümlelerle yetenekli her futbolcunun yıldız olamayacağının üzerini çiziyor.

Acaba Arda Turan’ın kitaba olan yaklaşımı ve tepkisi nasıl oldu?

Kitabın yazarı Sabri UGAN şöyle özetliyor:

Doğrusunu söylemek gerekirse Arda'nın ilk sözlerini duyduğum anı çok hayal etmeye çalıştım. Ne var ki hayal gücüm, Arda'nın ilk yorumuna dokunamadı bile…
Öyle bir cümle kurdu ki,
öyle bir şey söyledi ki..
Ayaklarım yerden kesildi..
Bulutların üzerine çıktım!...”

Sabri UGAN ısrarlara karşılık o sihirli cümleyi söylemiyor ve  “Belki yazacağım ikinci kitabın önsözü olur” demekle yetiniyor. Ama gerek Arda Turan ve gerekse yakın arkadaşı Sinem Kobal, ekranlara yansıyan cümlelerinde “O yılları çok güzel yansıtmış” ifadesini kullanıyorlar.

Sözü tekrar Sabri UGAN’a bırakıyoruz… Annesinin tepkisini şu sözlerle dile getiriyor.

“Evde bir kitap bırakmıştım.. Valide hanım alıp okumuş: " Vallahi aferin. Şaşırdım. Doğru söyle sen mi yazdın?” dedi.. Bir insana daha güzel ödül ne olabilir ki? İnanmadım elbet bu methiyelere: “Kuzguna yavrusu güzel görünürmüş”

Kapakta Arda’nın Milli takım formalı bir illistürasyonu var… Sabri Ugan bunun Arda Turan’ın çocuk yıllardaki hayallerinden birini simgelediğini vurguluyor…

SON SÖZ: Umarım bir gün Fenerbahçeli Gökhan İravul, Beşiktaşlı Muhammed Demirci’nin de öykülerini yazar birileri… Çünkü çocukların nasihatten çok, iyi örneklere ihtiyacı var.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle