Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Sabırsız genç profesyonellere liderlik tüyoları

  Önder ÖNDEŞ
  11 Temmuz 2015 - 10:46Son Güncelleme : 11 Temmuz 2015 - 11:07

  Şirkete yeni adım atmış genç bir profesyonel olarak, lider rolüne bürünmek kolay değil. Hiyerarşi basamakları, deneyim eksikliği bu rolü üstlenmek için size fırsat tanımayabilir. Dünyanın önde gelen iş dergilerinden Forbes’ın lider olmak isteyen sabırsız genç profesyonellere bazı önerileri var.

  İş gücünün bir neferi olmadan önce hazırlanmaya başlayın

  Sosyal ve çıkar gözetmeyen organizasyonlarda gönüllü olarak yer almak henüz mezun olmadan liderlik yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Çok uzağa gitmenize gerek yok. Semtinizdeki yardım gruplarında yer almanız bile size liderlik konusunda katkı sağlayabilir. Henüz eğitim aşamasında staj ve diğer iş deneyimleriyle erkenden tanışırsanız, bu size bazı durumları güvenle elinize alma yeteneğini kazandırabilir.

  Ev ödevlerinizi yapın

  İşgücünde yer almadan önce ve sonra çalıştığınız alanla ilgili bilgiler edinmeye çalışın. Rapor, analiz, alan çalışmalarını asla göz ardı etmeyin. Çalışırken birçok gözlem ve deneyim edinme şansınız olabilir. Ancak bu internette kolaylıkla ulaşabileceğiniz ya da çok düşük fiyatlarla satılan kaynaklara sırtınızı dönmenizi gerektirmiyor. İyi bir bilgi birikimi liderlik rolünü daha erken üstlenme şansınızı artırır.

  Kurum kültürünü incelemek için kendinize zaman tanıyın

  İşe adım attığınızda yeni personellere nasıl davranıldığını gözlemleyin. Sizden ‘tam olarak ne beklendiğini’ öğrenin. Eğer bu konuda emin değilseniz, sormaktan çekinmeyin. Müdür ya da direktörünüze danışın. Üstlerinizin çalışma şekillerini anlamaya çalışın. Çok mu resmi, yoksa rahat mı? Günlük çalışmalarda detaycı mı? Ya da sadece periyodik geri bildirimler mi veriyor? Öğrenin ve adapte olun. Sadece üstler değil, takım arkadaşlarınızı da tanıyın. Görev dağılımlarını, sorumlulukları, rolleri ve profesyonel hedefleri iyi benimseyin.

  Acemi olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın

  Her zaman meraklı olun ve yeni bilgileri hızla öğrenin. Durumlarıyargılama konusunda hızlı davranıp yanlış varsayımlar üretebilirsiniz. Bundan kaçınmaya çalışın. Başta muhtemelen kendinizi tükenmiş, aşırı yüklenmişhissedeceksiniz. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanın. Yardıma ihtiyacınız olduğunda soru sormaktan çekinmeyin.

  Değer katabileceğiniz alanları belirleyin

  Şirketlerde özellikle sosyal medyada gençler, yaşlı personellere göre yapılana daha hakim. Bildiğiniz alanlarda kimi durumları düzeltmek için düşüncelerinizi paylaşın. Bu sayede bir değişim dalgası yaratarak takımınıza perspektifler sunma fırsatı yakalamış olursunuz. Şirketin sıkıştığı ve yeni bir çıkış yolunu kimsenin bulamadığı anlarda; iyi bir çözüm önerisiyle ortaya çıkmak, daha görünür olmak için size müthiş fırsatlar verir.

  Yardımınızı sunun

  İşe adımınızı attığınızda ‘yardım için buradayım’ tutumu takının. Bu size lider rolüne bürünmenizde daha hızlı ve yumuşak bir geçiş imkânı sağlayacak. Sizden istenmese de yardım etmek için yeni yollar arayın. Bazen çalışma grubunuzun dışında da olsa başkalarına yardım etmek hem tanınırlığı artırır, hem de kendi çalışma arkadaşlarınızda iyi bir intiba bırakır. Ayrıca gelecek projelerde bu etki ile tanışma süreçlerini daha kolay aşacağınız için daha hızlı yol alırsınız. Mesleğinizle ilgili farkında olmadan yeni yetenekler kazanırsınız.

  İşinizi yapın ve kurallara saygı duyun

  Eğer size bir ‘deadline’ (teslim tarihi) verildiyse buna mutlaka uyun. Yapabilecekseniz erken teslim edin. Ancak çalışmanızın tam ve hatasız olduğundan emin olun. Asla çalışmanız için ekstra süre istemeyin. Elinizdeki görevi bitirmenin bir yolunu bulmaya çalışın. İşe başladığınızda size verilen işlerin çok cazibeli olmasını beklemeyin. Bu ilk zaman işlerini boşlamayın. Çünkü basit görevleri bile iyi yapamıyorsanız, kimsenin zor görevlerde size güvenmesini beklemeyin. Kurallara ve şirket politikalarına saygı duyun. Bunlar yazılı ve sözlü olabilir. Sözlü olanları en kısa sürede öğrenin. Eğer tüm bunları doğru yaparsanız, şirketteki konumunuzun güçlendiğini görecek ve liderlik basamaklarına daha hızlı tırmanacaksınız.

  İlişkiler inşa edin

  Çalışma arkadaşlarınızı profesyonel kimlikleri dışında bir ‘insan’ olarak tanıyın. Bu biraz zaman alabilir. Çalışma arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler geliştirin, sizin değerli biri olduğunuzu düşünmelerini sağlayın.

  Herkese hakkını verin

  Yardıma ihtiyacınız olduğunda sormak en iyisi. Fakat bir işi olabildiğince bağımsız tamamlamaya çalışın. Ama bir projeniz övgü topladığında ve başkaları da size yardım ettiyse, bundan mutlaka bahsedin, diğerlerinin bilmesine izin verin. Yardımların üstünü asla örtmeyin.

  Üstlerle iyi ilişkiler geliştirin ve kendinize bir rehber bulun

  Yöneticilerinizle karşılıklı iyi ilişkiler kurun. Ancak bu isimleri sizin gerçekten davranış ve yaklaşımlarından etkilendiğiniz kişilerden seçin. Çeşitli organizasyonlarda başarılı işleriyle ön plana çıkan mentorların kapısını çalın. Bu kişilere grup ve bireysel çalışmalarda bir projeyi lider olarak nasıl başarıyla yürütebileceğiniz konusunda sorular sorun, tecrübelerinden faydalanın. Dinleyin ve önerilere kulak verin.

  Etiketler: iş hayatı , ev ödevi , egitim
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı