Gündem Haberleri

  ‘Sabıkasız’ belgesini alırken dolandırıcılıktan arandığını öğrendi

  Ali GÜLERYÜZ/ ADANA, (DHA)
  27.02.2006 - 15:59 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da iş başvurusu için sabıka kaydı belgesi çıkarmak isteyen Hüseyin Acılan, hakkında karşılıksız çek vermek ve dolandırıcılık suçundan çok sayıda dava açıldığını ve arandığını öğrenince neye uğradığını şaşırdı.

  Şehremini Veledi Karabaş Mahallesi’nde oturan 2 çocuk babası 37 yaşındaki Hüseyin Acıyan, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin taşeron temizlik firması Mavitem Şirketi’nde temizlik işçisi olarak işe başladı. Acıyan, 2004-2005 yıllarında temizlik ihalesini kazanan Nurallar firmasında çalışmayı sürdürdü. Son ihalede temizlik işini Avrupa Grubu aldı. Bu firmanın isteği üzerine 2 ay önce adli sicil belgesi almak üzere adliyeye giden Acıyan, adına Verpa Deri Mamulleri Pazarlama Sanayi ve Limited Şirketi adıyla şirket kurulduğunu, bu şirket aracılığıyla verdiği karşılıksız çekler nedeniyle 150 bin YTL’nin üzerinde piyasayı dolandırdığı iddiasıyla dolandırıcılık suçundan değişik illerde dava açıldığını öğrendi. İstanbul, Konya, Manisa, Adana, Diyarbakır’da değişik mahkemelerde ‘Dolandırıcılık’ davalarıyla ilgili arandığı ortaya çıkınca büyük şaşkınlık yaşayan Acıyan, suçsuz olduğunu kanıtlamak için il il dolaşmaya başladı.

  Adana 2 ve 7’nci Asliye Ceza Mahkemeleri’nde de aynı suçlamayla açılan davalara katılmak için gelen Acıyan, kendisini dolandıranların eski işyerinin sahipleri olduğunu savundu. Arandığı illerin Cumhuriyet savcılıklarına dolandırıcılıkla ilgisi bulunmadığına dair başvurular yaptığını anlatan Acıyan, şunları söyledi:

  “Daha önce çalıştığım temizlik şirketi yetkililerinden birinin, işe başlarken verdiğim nüfus cüzdanımın fotokopisini kullanarak, benim adıma şirket açıp, çek aldıklarını, benim adımı kullanarak piyasayı dolandırdıklarını sanıyorum. Bugüne kadar yaptığım araştırmalarda İstanbul, Konya, Manisa, Adana ve Diyarbakır’da benim adımla 150 bin YTL’nin üzerinde 38 çek verildiğini belirledim. Belki de karşılıksız çek vermeyi sürdürüyorlar. İş bulduğum için sevinçle adliyeye gittim, dünyam karardı. Dolandırıcılık suçundan arandığımı öğrenince şaşkına döndüm. Her günüm hapse girme korkusuyla geçiyor. Bulduğum işi bıraktım, kendimi temize çıkarmaya çalışıyorum. Benim adımı kullanarak piyasayı dolandıran kişilerin yakalanıp, cezalandırılmalarını istiyorum.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı