Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sabiha Gökçen Havalimanı’ında yolcu kapma kavgası: 5 Yaralı

  Ramazan Eğri İstanbul DHA- Hurriyet.com.tr
  06 Ağustos 2017 - 08:12Son Güncelleme : 06 Ağustos 2017 - 14:05

  Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan karayolu ile İzmit-Adapazarı-Bursa-Yalova’ya taşımacılık yapan 2 firma çalışanları arasında yolcu kapma meselesi nedeniyle kavgası çıktı. Kavgada 5 kişi bıçaklanarak yaralandı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

  Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar geliş terminalinin 20 metre yakınında saat 01.30’da meydana geldi. İddiya göre havalimanından karayolu ile İzmit-Adapazarı-Bursa-Yalova'ya taşımacılık yapan 2 firmanın çalışanları arasında yolcu kapma meselesi nedeniyle tartışmaya başladı. Tartışma her iki firmadan yaklaşık 40 kişinin karıştığı kavgaya dönüştü.

  Kavgada her iki taraftan 5 kişi bıçakla yaralandı. Kavgaya ilk önce havalimanı polisleri, güvenlik nedeniyle havalimanında bekleyen çevik kuvvet polisleri ve özel güvenlik ekipleri müdahale etti. Yaralılar için olay yerine ambulans çağırılırken, polis çok sayıda şüpheliyi de gözaltına aldı. Gözaltındakinleri götürecek polis araçlarının beklendiği sırada kavga edenler arasında tekrar çıkan tartışmanın büyümesini polis engelledi. Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla çevre hastanelere kaldırıldı. Olayın ardından çevvik kuvvet polisleri bölgede tedbir amaçlı olarak güvenlik önlemi aldı.

  FİRMALARDAN BİRİNİN YÖNETİM KURULU BAŞKANI KONUŞTU

  Havalimanı Polis Merkezi’ne bilgi almak amacıyla gelen firmalardan birinin Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Karaalp olayla ilgili 7 yıldır Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hizmet verdiklerini ifade ederek, "Son birkaç yıldır Sabiha Gökçen Havalimanı’nda potansiyelin artmasıyla legal olmayan firmalar buralarda taşımacılık yapmaya çalıştılar. Gerekli yasal uyarılara rağmen hala hazırda görevleri olmayan hiçbir GBT’si hiçbir SSK’sı olmayan yani çalışmaya uygun olmayan insanlar buralarda tabiri caizse ’hanutçu’ olarak adlandırılan insanlarla buradan legal olmayan taşımacılık yaparak bir rant elde etmeye çalışıyorlar.

  Bugün de 20-30 tane insan personellerimize saldırıyorlar. Elimizden yolcularımızı alıyorlar. Arkadaşlarımıza yine saldırmışlar. Onlar da kendilerini müdafaa etmeye çalışmışlar. Bir arbede çıkmış bildiğim kadarıyla 4-5 yaralı var. Hafif yaralı arkadaşlar. Ama bunları gerektirecek bir durum yok. Gerekli yasal belgeleri olması gerekiyor. Çalışma izin belgeleri olması gerekiyor. Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanına bu zamana kadar böyle şeyler olmadı. Ama son bir yıldır taksicilerle, minibüsçü kavgalarıyla geçiyor. Biz de üzülüyoruz. Biz yasal işimizi yapan bir firmayız. İşimizin başındayız" dedi.

  İKİ FİRMA DA KORSAN TAŞIKACILIK YAPIYOR

  Sabiha Gökçen Havaalanı Taşıma ve İşletme Kooperatifi (SAWKOOP) Başkanı Ahmet Çavuş ise Hürriyet'e yaptığı açıklamada "Burada yaşanan her türlü illegalSabiha Gökçen Havalimanı’ında yolcu kapma kavgası: 5 Yaralı
  faaliyet bizim ekmeğimize ve Türkiye’nin imajına zarar veriyor. Bu yüzden bu türden vahim olayların yaşanmaması adına gerekli özen ve dikkati göstermekteyiz. Akmis seyahat ve İstanbul Konfor çalışanları arasında yaşan acı olay beş ailenin ocağına ateş düşürmüştür. Akmis Seyahat ve İstanbul Konfor hangi belgeler ile havalimanında taşıma yapmakta? Yetkililerin bu soruların yanıtını net bir biçimde ortaya koymaları gerekir. Havalimanında korsan taşımacılık yapan Akmis Seyahat ve İstanbul Konfor firmalarının çalışanları arasında çıkan arbede de maalesef beş genç ağır bir şekilde yaralandı. Daha önce bir çok kez uyarmamıza rağmen yaşları 15,16,17 aralığında olan hiç bir SKG kaydı olmayan bu gençler iki firma tarafından da çalıştırılmakta. Akmis firması müdürü arbede esnasında iki kişiyi bıçaklamış. Kooperatifimiz havalimanı düzenini bozacak hiçbir eylem ve olayda yer almamıştır almaz da... Yasal olmayan taşımacılık yapmak sureti ile yaşanacak üzücü olaylara davetiye çıkarılmıştır. Bu olay yasal taşımacılık yapmayanlara ders olacağı inancındayım" şeklinde konuştu.

  Polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı