Sabiha Gökçen dünyanın en iyi havalimanı seçildi

30 Eylül 2010 - 17:02Son Güncelleme : 30 Eylül 2010 - 17:13

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Dünya Düşük Maliyetli Havayolları Kongresi (World Low Cost Airlines Congress) tarafından ‘‘Dünyanın En İyi Havalimanı’’ Seçildi.

Havacılık sektörünün yükselen yıldızı haline gelen, yolcu sayısındaki artışlarla 2009 ve 2010 yıllarında dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG), Londra’da gerçekleştirilen, Dünya Düşük Maliyetli Havayolları Kongresi’nde (World Low Cost Airlines Congress) ‘Dünyanın En İyi Havalimanı’ ödülüne değer görüldü.

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen kongrenin gala gecesinde takdim edilen ‘Dünyanın En İyi Havalimanı’ ödülünü havalimanı terminal işletmecisi İSG adına, Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Server Aydın aldı. Tamamen havayollarının değerlendirmesi ve aday göstermesi ile verilen ödülde, 38 havayolu oy kullandı. İlk elemede 20 olarak açıklanan havalimanı sayısı ikinci aşamada 6’ya düştü. Dünyanın en iyi havayolunun da Ryanair seçildiği kongrede, İSG birinciliğe kısa listeye kalan Budapeşte, Bremen, Jacksonville, East Midlands, Edinburgh ve Kopenhag havalimanlarının arasından sıyrılarak ulaştı. Geçen yıl ise aynı ödüle Marsilya Havalimanı layık görülmüştü.

"ÖDÜL TEŞVİK EDİCİ BİR NİTELİK TAŞIYOR"

Dünyanın en iyi havalimanı ödülü hakkında değerlendirmelerde bulunan İSG CEO’su Gökhan Buğday, ‘‘Budapeşte, Kopenhag, Edinburgh gibi önemli havalimanlarını havayollarının tercihi ile   geride bırakarak bu ödülü almamız bizim için kıvanç vesilesi oldu. Kongrede yer alan dünyanın önde gelen havayollarına, sektör temsilcilerine, tercihlerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. Son dönemde almış olduğumuz ödüller, başarımızı yansıtmanın haricinde daha büyük hedefler için teşvik edici bir nitelik de taşıyor’’ dedi.

Gelecek hedeflerinden de bahseden Buğday, ‘‘Terminalimizde yolcularımıza ve havayollarına ayrıcalıklar sunuyoruz. Halihazırda, aylık ortalama 1 milyon yolcu ağırlıyoruz. 2009 yılında 6.6 milyon yolcunun geçtiği havalimanımızda, 2010 yılında 11 milyon yolcu sayısına ulaşacağız’’  diyerek sözlerini  tamamladı.

Havacılık endüstrisindeki önemli havayollarının yöneticilerinin konuşmacı olarak yer aldığı, 300’den fazla katılımcının hazır bulunduğu kongre içerisinde verilen ödüller bu yıl 4. kez sahiplerini buldu. Kongrede; düşük maliyetli havayolları, sektörün geleceğine ilişkin stratejiler, yenilikler ve fırsatlar değerlendirilirken, geleceğin yıldızları da ödüllendirilerek sektöre katkı sağlanıyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın Aldığı Uluslararası Ödüller

- Güney Avrupa kategorisinde “Yüksek Övgüye Değer Ödülü”, Avrupa Güzergâh Geliştirme Forumu-Routes (Mayıs 2010)
- Kapasitesi 5-10 milyon arasında değişen havalimanları arasında “Dünyada Yolcu Trafiğini En Fazla Artıran Havalimanı”, anna.aero (Mayıs 2010)
-‘‘Yılın En Büyük Turizm Yatırımı’’, Eurobank Tekfen ile Capital ve Ekonomist’in ortaklaşa   düzenlediği ‘Türkiye’nin En Başarılı Turizm Yatırımları 2010’ araştırması (Haziran 2010)
- Turizm\Seyahat kategorisi ‘‘Halkın Favorisi’’,  8. Altın Örümcek Web Ödülleri (Haziran 2010)

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 86 Yorum }
 • AMERIKALI cavus 1.10.2010 06:10:52
  Tuvaletler parali oldugu surece ne anlatsan bos
 • Timur Öz 1.10.2010 02:00:36
  Özellikle yurt dışında yaşayan bazı vatandaşlarımız kendi ülkesinin değerlerini görememek ve doğru değerlendirememek de ne kadar hatalı ve çirkin davranıyorlar.İnanılır gibi değil.Sabiha Gökçen de.Atatürk Havalimanı da.Antalya ve izmir'deki Terminallerde tesis ve işletme olarak hep daha iyiye gidiyo
 • HARUN KIT 1.10.2010 01:19:12
  Ryanair gibi dunyanin en kotu havayollarini secen bir kongreden baska ne beklenir.ucuz demek iyi demek degildir karistirmayin!
 • umut baba 1.10.2010 01:07:50
  ALLAH TÜM HAVALIMANLARIMIZI, UCAKLARIMIZI VE PILOTLARIMIZ KORUSUN. DÜSMANLARIMIZA KORKULAR SALMAYI NASIP ETSIN, ZAFER SEMADEN GELECEKTIR
 • H2 SO4 1.10.2010 00:43:14
  Eskiden bizim saraplar uluslararasi<br>yarismalarda hep birincilik ödülü<br>aliyordu.<br>Havaalani yarismasinda Sabihe Gökcen birinci oluyor,<br>yardimci müdür hazir bulunuyor.<br>Yani bizim saraplarin uluslararasi ödülü gibi bir sey olmali.<br>Bu degersiz ödül vatana ve millete hayirli olsun.
 • Gul Seren 1.10.2010 00:43:13
  Ya ne milletsiniz, kendi milletinizi kötülemekten baska isiniz gücünüz yok. Ne güzel iste, ödül almisiz, sevinin! Yok, herkes kusursuz, tek kusur bizde sanki. Sabiha Gökcenden kac kez uctum, herzaman sorunsuz ayrildim. Atatürk havalimanindan cok daha iyi.
 
HaberlerecbKonya BarosuFevzi Kayacanistifakorgeneralhava kuvvetlerihasan