Sabiha Gökçen’de rekora imza attı ‘50 milyon yolcu’ hayali de kurdu

Tolga ÖZBEK-Serkan AKKOÇ-Ömer ERDEM Pınar ÇITAK KOYGUN/İSTANBUL, (DHA)
01 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 01 Kasım 2009 - 01:56

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yeni terminal binası ve ek binaları, planlanan tarihten 1 yıl önce açıldı. Binanın 18 ayda tamamlanmasının bir dünya rekoru olduğunu belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “2012’de ikinci pist bitince yolcu kapasitesi 25 milyon yolcuya ulaşacak. Kapasite 50 milyon yolcuya da rahatlıkla çıkabilir” dedi.

TÜRKİYE, Malezya ve Hindistanlı şirketlerin ortaklığında kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş (İSG), inşatına 3 Mayıs’ta başlanan yeni terminal binası ve eklerini hedeflenen süreden 1 yıl önce tamamlayarak Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açtı. “İhalede verdiğiniz fiyatın (KDV’si ile birlikte 2 milyar 280 milyon Euro) mantıklı olduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna cevap veren Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Biz o gün (Temmuz 2007) teklif verdiğimizde havalimanının 4 milyon yolcusu vardı. 2 seneye yakın bir süre geçti. Yolcu kapasitesi 6.1 milyon ulaşmış vaziyette. Bu projenin süresi 30 aydı. 18 ayda bitireceğimizi taahhüt ettik. Acaba yapabilir miydik? Büyük endişemiz vardı. Bugün bir dünya rekoru hızıyla 1 yıl önce bitirdik. 2010 yılında 8.5 milyon yolcuya ulaşacağımız gözüküyor. Bugüne kadar hiçbir kötü duruma girmedik” dedi.
9 Kasım’da dış hat açılıyor
Havalimanına 2 bin metreye yakın bir yer ilave ettiklerini belirten Nihat Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “9 Kasım’dan itibaren THY’nin Dış Hat seferleri başladığı gün uluslararası bir havalimanı olacağız. Önümüzdeki dönemde ikinci bir pist gerekliliği var. Savunma Sanayi Müsteşarlığı da aynı fikirde. İkinci pist yapılması için start verildi. Kamulaştırma planı yapılmakta. 2012’de pist bitirilmiş olacak. Böylece hedefimiz olan 25 milyon yolcuya ulaşmış olacağız. Bu meydan 50 milyon yolcu kapasitesine kolaylıkla çıkabilir.”
Gelecek Sabiha Gökçen’de
Hintli ortak GMR Infrastructure’un Yönetim Kurulu Başkanı G.M. Rao, “Önümüzdeki yıl yolcu sayısında yüzde 15 artış bekliyoruz. Atatürk Havalimanı çok yüklü. Gelecek Sabiha Gökçen’de” dedi. Malezyalı ortak Tan Sri Datuk Dr. Aris Bin Othman da, “Malezya ve Türkiye mithiş potansiyeli olan iki ülke. Her ülkeden uçuşların artması makul olur. Malezya Havayolları haftada 3 kez Türkiye’ye uçmaya karar verdi” diye konuştu. Bu arada Türkiye’de iş yapmanın ayrıcalık olduğunu belirten G.M. Rao, “Üç el bir araya gelerek rekor kırdı. Türkiye’de başta enerji olmak üzere diğer konularda da yatırım yapmak istiyoruz” mesajı verdi.

Hangi havalimanından kaç yolcu geçiş yaptı

* İstanbul Atatürk: 28 milyon 553 bin
* Antalya: 18 milyon 789 bin
* Ankara Esenboğa: 5 milyon 692 bin
* İzmir Adnan Menderes: 5 milyon 455 bin
* İstanbul Sabiha Gökçen: 4 milyon 281 bin
* Dalaman: 3 milyon 208 bin
* Milas-Bodrum: 2 milyon 749 bin
* Adana: 2 milyon 290 bin
* Trabzon: 1 milyon 469 bin
* Diyarbakır: 967 bin
Kaynak: Devlet Hava Meydanları İşletmesi 2008 İstatistik Yıllığı

7 bin işçi çalıştı 25 milyon kişi uçacak

Türkiye’nin büyük yatırımlarından biri olanz projenin inşaatında yaklaşık 7 bin işçinin çalıştı. 320 bin metrekarelik yeni terminal binasıyla kapasite 25 milyon yolcuya çıkacak.
İnşaatı tamamlanan birimler arasında yeni iç ve dış hatlar terminali, 4 bin 718 araç ve 72 otobüs kapasiteli katlı otopark, 128 odalı havalimanı oteli, VIP binası ve apron manzaralı CIP bölümü yer alıyor.
Terminal binası içerisinde 112 check-in ve 24 self check-in kontuvarı, 8 bin metrekarelik yeme ve içme, 5 bin 500 metrekarelik ticari alan ve 5 bin metrekarelik duty free alanı bulunmakta.
Bunların yanı sıra 8 geniş, 16 orta gövdeli uçağa eş zamanlı hizmet verecek 8 adet çoklu uçak park sistemi de devreye girecek.

328 odalı otel açılacak

İSTANBUL Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’nin (İSG) CEO’su Gökhan Buğday, yakında 328 odalı Türkiye’nin en büyük havalilanı otelini de hizmete açacaklarını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı