Sabancı'nın İsrail'de kord bezi operasyonu

Hürriyet Haber
31 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ocak 1999 - 00:01

Sabancı Holding'in Türkiye'de tek kord bezi üreticisi konumunda olan Kordsa'sı, İsrail'in Rogosin adlı şirketinin tüm makinalarını aldı. İsrail'in tek kord bezi üreticisi olan Rogosin, hazirana kadar çalışacak. Daha sonra makinalar Türkiye'ye getirilecek ve İsrail'de üretim duracak.

Türkiye'nin tek kord bezi üreticisi Kordsa, İsrail'in kord bezindeki tek firması olan Rogosin'in tüm makinalarını satın alarak, bu ülkeden Türkiye'ye kord bezi ihracatını durdurdu. Sabancı Topluluğu şirketlerinden Kordsa'nın da hazirana kadar İsrail'de üretime devam edeceği, daha sonra da Rogosin'den aldığı makinaları Türkiye'ye getireceği öğrenildi. Böylece Sabancı, İsrail'in kord bezi sektöründeki üretimine de son vermiş olacak.

Türkiye'deki bazı lastik üreticileri, Kordsa'nın satın aldığı Rogosin'den de hammadde temin ediyordu. Türkiye'deki lastik üreticilerine geçen yıl bin ton kord bezi satan İsrailli Rogosin'in toplam üretim kapasitesi 6 bin 500 ton civarında.

Kordsa, Haziran ayına kadar İsrail'de Rogosin'in makinalarıyla üreteceği kord bezini de, Türkiye dışında, Nijerya, Peru, Almanya, Zimbabwe ve Güney Afrika'ya ihrac edecek. Kordsa, bu tarihten sonra İsrail'deki lastik üreticilerinin hammadde ihtiyacını da Türkiye'den karşılayacak.

Lastik sektöründe, Kordsa'nın İsrail'deki bu operasyonu, Türkiye'deki bir lastik üreticisinin Rogosin firmasından önemli ölçüde mal almaya hazırlanması üzerine yaptığı ve üreticilere İsrail kapısını kapattığı öne sürülüyor. Aslında iç piyasadaki üreticiler kord bezini isterlerse Kordsa dışında, Uzakdoğu ve Avrupa'daki üreticilerden de temin edebilirler. Ancak lastik sektöründe konuşulanlara göre İsrail, diğer ülkelere göre Türkiye'ye daha ekonomik fiyatlar verebiliyordu.

YATIRIMLAR TAMAMLANIYOR

1973 yılında kurulan Kordsa, bugün kord bezi sektöründe dünya pazarının yüzde 10'undan fazlasını elinde tutulor. Sabancı Ailesi'nden Güler Sabancı'ya bağlı olan Kordsa, aynı zamanda Türkiye'de de kord bezi, konveyör, chafer bezi ve diğer endüstriyel bezler üreten tek sanayi kuruluşu. Kordsa'nın, bu yıl sonuna kadar toplam 26 bin ton kord bezi ve endüstriyel bez üretmeyi hedeflediği biliniyor. Kordsa, üretiminin üçte birini iç piyasadaki üreticilere veriyor.

Mısır'da Packaging ile ortak Nile-Kordsa ortaklığı bulunan Kordsa, yurtdışına know-how da ihrac ediyor. Nile-Kordsa'nın kapasitesini iki katına çıkaracak yeni tesisler de Mart ayından itibaren devreye girecek. Böylece Kordsa'nın Mısır'daki yıllık üretim kapasitesi 6 bin tona ulaşacak.

Brezilya'da montaj sürüyor

Sabancı Holding, dünyaca ünlü kimya devi DuPont ortaklığı ile de Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da da kord bezi üretip, pazarlayacak. Sabancı/DuPont ortak şirketi olan ve endüstriyel naylon iplik üreten Dusa ile Kordsa, geçtiğimiz günlerde bu amaçla tek çatı altında biraraya getirilmişti.

DuPont ve Sabancı'nın bu amaçla Güney Amerika'da kuracağı ortak

şirket, hem ham hem de terbiye edilmiş naylon kord bezi üretip pazarlayacak. Kordsa'nın teknoloji sattığı Brezilya'daki 12 bin ton kapasiteli yeni üretim tesisinin montaj işlemlerinin sürdüğü, fabrikanın bu yıl ortalarında faaliyete geçeceği öğrenildi. DuPont-Sabancı'nın Arjantin'deki ortak üretim ve pazarlama faaliyetleri ise 2000 yılında başlayacak.



Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı