Sabancı'dan 150 üst düzey yöneticisine SALT eğitimi

Hürriyet Haber
20 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 1999 - 00:01

Sabancı Grubu global rekabete, Sabancı Lider Takımı Projesi (SALT) adı verilen eğitim projesiyle hazırlanıyor. 2002 yılındaki 15 milyar dolarlık ciro hedefine 150 yöneticisini eğiterek ulaşmayı kararlaştıran Sabancı Grubu'nun bu projesini Güler Sabancı'nın başında bulunduğu Holding İnsan Kaynakları Komitesi hayata geçirecek.

Sabancı Topluluğu üst düzey yöneticilerine, hızla gelişen uluslararası ilişkiler ve ağırlaşan global rekabet karşısında başarı kazandırmak amacıyla eğitim projesi başlatıyor. Sabancı Lider Takımı (SALT) olarak adlandırılan ve 150 koordinatör, genel müdür ve müdür yardımcısını kapsayacak olan proje, Hacı Sabancı'nın ölümünün ardından Güler Sabancı'nın başkanlığına geçtiği Holding İnsan Kaynakları Komitesi tarafından hayata geçirelecek.

Orta ve uzun vadeli bu projenin yanı sıra kısa vadeli, uluslararası faaliyet gösteren şirketlerin yöneticileri için bir 'Global Oyuncu Projesi'nin acil olarak başlatılması karalaştırıldı. 2002 yılı için 15 milyar dolar ciro hedefleyen topluluk, bu projelerle yöneticilerine, global rekabette başarı sağlayabilecek nitelikler kazandırmayı hedefliyor.

ÖRNEK OLALIM DİYE

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, artık globalleşmeye ve müesseseleşmeye konsantre olduklarını belirterek şöyle konuştu: ''Bu alanda önemli işler yaptık ve yeni tuğlaları da üst üste koymaya devam ediyoruz. Sadece kendi kuruluşlarımızı düşünmüyoruz. Ülke için de iyi örnekler ortaya koymaya çalışıyoruz. Ben ve kardeşim Özdemir, otomotivde örnek olsun, eski modeller bırakılsın, yeni teknolojiler gelsin diye, bu alana yatırım yapma kararını aldık. Sabancı Üniversitesi girişimi de öyle, örnek olalım, diğerlerinin ufkunu açsın diye. Bunların hepsinin üstünde bir şey var, oraya konsantre olduk, global olmak ve müesseleşmek''

Projeler hakkında bilgi veren Sabancı Holding İnsan Kaynakları Daire Başkanı Rıdvan Yirmibeşoğlu, SALT fikrinin, 1995 yılında McKinsey firmasıyla birlikte başlanan müesseseleşme çalışmalarıyla ortaya çıktığını hatırlattı. Yirmibeşoğlu, ''Proje, yöneticilerin mevcut pozisyonlarında daha da geliştirilmelerini, aynı zamanda daha üst pozisyonlara hazırlanmaları için ne tür ihtiyaçları olduğunu belirleyip, bunu onlara sağlamayı öngörüyor. Bu bir terfi projesi değil, geliştirme projesidir'' dedi.

Global Oyuncu adlı geliştirme projesinin kendileri için çok daha acil olduğunu vurgulayan Yirmibeşoğlu, şunları söyledi:

''Topluluk şirketlerimizden bir kısmının hızlı bir şekilde uluslararası hale gelmeye başlaması, kısa vadede, küresel olarak yöneticilik yapabilecek insanların teminini gündeme getirdi. Bu insanlar bizim elimizde büyük ölçüde mevcut. Bazılarının ilave yeteneklerle donanması gerekiyor. Proje, sayıları 10-20 arasında değişecek bazı yöneticilerin, topluluğun Brezilya ve Mısır gibi ülkelerdeki şirketleri ile 17'yi bulan yabancı ortaklıkların bünyesinde yetiştirilmesini içeriyor.''Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı