Sabancı'da ‘Lider Projesi’ başlıyor

Hürriyet Haber
24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.03.1998 - 00:01

Sabancı Holding Genel Koordinatörü Hasan Güleşçi, dünkü genel kurulda yaptığı konuşmada, ‘‘2002 yılında 15 milyar dolarlık satışa ulaşacağız’’ dedi. Sabancı Holding, bu yıl ‘‘Lider Takımı Projesi’’ başlatıyor.

1997 yılında sermayesinin yüzde 11,5 oranındaki kısmını halka açan Sabancı Holding'in yıllık genel kurulu dün, Sabancı ikizlerindeki Holding merkezinde yapıldı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şevket Sabancı yönetiminde yapılan genel kurula, Sabancı Ailesi, üst düzey yöneticileri ve yasal formaliteleri yerine getirebilen küçük ortaklardan dört kişi katıldı. Sabancı Holding'in 60'ın üzerinde iştirak ve bağlı ortaklığı var. 10'dan fazla ülke ile uluslararası işbirliği ve yurt dışı yatırımları mevcut. Holding'in sermayesi 50 trilyon lira. Sermaye yedekleriyle birlikte öz sermaye 110 trilyon lirayı buluyor. Dönem brüt kârı 16 trilyon lirayı aşıyor. 2 trilyon 381 milyar lira vergi karşılığı ayrıldıktan sonra net kâr 13 trilyon 658 milyar lira. Bu kâr, holding olması nedeniyle iştirak ettiği şirketlerin 1996 yılı dönem kârlarından oluşuyor. Gerçekleşen 1997 yılı iştirak kârları, Holding'in blançosuna bu yıl intikal edecek.

Genel Kurul'da bin liralık bir hisseye 130 lira, yüzde 13 oranındaki kâr payının, 21 Mayıs 1998 tarihinden itibaren dağıtılmasına karar verildi.

15 MİLYAR DOLAR

Holding bilançosunda sermayenin 50 trilyon lira olmasına rağmen, aktifteki iştirak ve duran varlıklar toplamı 98 trilyon lirayı aşıyor. Aslında bu sadece defter değeri. Borsada işlem gören hisse senetlerinin ve borsa dışı iştiraklerin de rayiç değerleri de hesaba katılırsa, bu miktar 700 trilyonu aşıyor.

Genel Koordinatör Hasan Güleşci'nin mesajında ‘‘2002 yılında 15 milyar dolarlık kombine satışlar toplamına ulaşmış bir topluluk yaratmanın hedeflendiği’’ vurgulanıyor.

Grup, kurumsallaşmaya da çok önem veriyor. Ademi merkeziyet esas. Grup başkanılıkları sayısı 15'e çıkarıldı. İnsan Kaynakları'na da önem veriliyor. Yöneticilerin ileride yerini alacak kabiliyete sahip gençleri yetiştirmek amacıyla (Talent Pool) Gençleri Yetiştirme Havuzu Projesi uygulamaya konuldu. Orta kademe yöneticiler, 1996'dan beri ‘‘YAP’’ Yönetici Aday Projesi ile yetiştiriliyor. Mevcut yöneticilerin geliştirilmesi için de ‘‘SALT’’ Sabancı Lider Takımı Projesi bu yıl başlayacak.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu'na Sakıp Sabancı, Hacı Sabancı, Şevket Sabancı, Erol Sabancı, Demir Sabancı, Güler Sabancı, Hasan Güleşci, Oğuz Karahan, Hazım Kantarcı, Ömer Sabancı, Ayduk Çelenk, Emine Kamışlı, Suzan Sabancı Dinçer ve Sevil Sabancı seçildiler.

Sabancı Holding İcra Komitesi Sakıp Sabancı başkanlığında, Hacı Sabancı, Şevket Sabancı, Erol Sabancı ve Hasan Güleşci'den oluşuyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı