Sabancı-Verbund, krize takılmadı, 1.1 milyar dolarlık üç temel attı

Ali ÖZTÜRK
23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.10.2008 - 09:30

Sabancı-Verbund ortaklığı Enerjisa, 1.1 milyar dolarlık yatırımla Bandırma, Adana ve Kahramanmaraş’ta 3 yatırımı birden devreye soktu. Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Enerji yatırımları kriz dinlemiyor" derken, Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı "Olumsuzluklara rağmen temel atıyoruz, ülkemizin ve sektörün geleceğine güveniyoruz" dedi.

SABANCI Holding-Verbund ortaklığıyla faaliyetlerini yürüten Enerjisa 1 milyar 100 milyon dolar yatırımla, 2010 yılında devreye girecek Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı, Adana Kavşak Bendi Hidroelektrik Santralı ile Kahramanmaraş Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin temellerini eşzamanlı olarak dün Bandırma’da attı. Enerji Bakanı Hilmi Güler de konuşmasına, "Enerji yatırımları kriz dinlemiyor. Güven sürüyor. Yoksa hiç kimse bu kriz ortamında 1.1 milyar dolarlık temeli birden atmaz" derken, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Biz de bu ciddi yatırımların temelini dünya piyasalarındaki olumsuz gelişmelere rağmen atıyoruz. Ülkemizin geleceğine ve enerji sektörüne güveniyoruz" diye konuştu.

Hedef birincilik

Hilmi Güler, kriz ortamında bu yatırımların hem Türkiye’ye hem dünyaya güzel bir mesaj olduğunu söyleyerek, Sabancı Grubu ve Avusturyalı ortağı Verbund’u kutladı. Enerji konusunda Türkiye’nin de bazı konularda Avrupa’nın önünde olduğunu savunurken, ’Türkiye parlayan bir yıldız gibi’ benzetmesi yaptı. Güler, şöyle devam etti: "Sabancı Grubu da bu bölgede 155 megavatlık başvuru yapmış fakat o 155’e bir sıfır daha eklemek lazım. Bu rüzgarı bu bölgede boşa estirmemek lazım. Türkiye’de zaten 2020 yılına kadar 20 bin megavatlık rüzgar enerjisi yatırımı öngörülüyor. Göreve geldiğimizde rüzgar enerjisinde Avrupa’da 35 ülke arasında sonuncuyduk. Şimdi 11’inciyiz. Hedefimiz ise birinci veya ikinci sıraya yükselmek. Enerji yatırımlarını da devlet değil özel sektör yapıyor. Elimizi sürmeden, çarçur etmeden 32 milyar dolarlık yatırımın önünü açtık."

İşe yeni başladık

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, enerjiyi ana iş kolu olarak seçtikleri günden beri bu günün hayalini kurduklarını vurgulayarak, aralık ayında da Başkent Elektrik Dağıtım Bölgesini devralacaklarını bildirdi. Sabancı, Avusturyalı ortakları Verbund’un Sabancı Holding’e güvenerek Türkiye’de yatırımlar yapmasının kendi sorumluluklarını arttırdığını, bu temel atmalarla işin aslında yeni başladığını belirtti. Güler Sabancı, şöyle konuştu: "Sadece iki ortağın çok isteyerek aynı hedefe koşuyor olması yetmez. Hükümetin bizi desteklemeleri lazım."

Bu yatırım güvenin bir göstergesi

ENERJİ
Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı (EPDK) Hasan Köktaş, küresel finans krizi yüzünden piyasaların durulmadığını, yatırımcıların bekleyişe geçtiğini hatırlatarak, "İşte böyle bir ortamda Enerjisa’nın üç temel birden atması çok anlamlı" dedi.

İyi günde kötü günde beraberiz

VERBUND
Yürütme Kurulu Üyesi Christian Kern de, şunları söyledi: "Dünyayı saran mali kriz nedeniyle bir çok şirket yatırımlarını durdururken Verbund ve Sabancı, Türk enerji tüketicileri için kararlılıklarını iyi günde oldukları kadar kötü günde de sürdürüyorlar. Çok büyük hedefler koyduk. Sözümüzü de tutacağız. Krize rağmen yatırım ve ortaklıklarımıza devam edeceğiz."

Güneş tarlaları geliyor

ENERJİ
Bakanı Hilmi Bakan Güler, Ankara’da bir yatırımcının dünyada 2-3 yıl sonrasına gün verilen rüzgar türbinlerinden üretme kararı aldığını bildirerek, "Türkiye için yeni bir kavram olan güneş tarlaları önümüzdeki yıllarda devreye girecek" diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı